PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KNF chce, by ubezpieczyciele lepiej traktowali poszkodowanych

Autor: PAP
10-07-2014 14:57

Komisja Nadzoru Finansowego chce ukrócić nieuczciwe zaniżanie wysokości odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych. Nadzorca przyjął właśnie wytyczne, które mają być swoistym kodeksem dobrych praktyk dla zakładów. W czwartek zostały skierowane do konsultacji.

"Chcieliśmy wskazać te zachowania, które są pożądane (...), ale podkreślam, są one oparte na interpretacji obowiązującego prawa. Nie tworzymy tu żadnych nowych uprawnień czy nowych obowiązków, wynikających dla podmiotów przez nas nadzorowanych" - mówił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.
Tylko w pierwszym kwartale tego roku do rzecznika ubezpieczonych wpłynęło ponad 2 tysiące skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. Od lat konsumenci są niezadowoleni głównie z obsługi tego rodzaju ubezpieczeń.

Najczęściej zgłaszane zastrzeżenia dotyczą uzyskania pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciele nie kwapią się, by po kraksie płacić za samochód z wypożyczalni. Poszkodowani są też często niezadowoleni ze sposobu likwidacji szkody, zwłaszcza gdy zakład kwalifikuje ją jako szkodę całkowitą.

Klienci ubezpieczycieli skarżą się, że często zaniżano wartość pojazdu w stanie sprzed szkody, jednocześnie zawyżając wartość wraku. Do tego dochodzi brak pomocy w zbyciu uszkodzonego pojazdu za ustaloną przez zakład ubezpieczeń cenę.

Innym przewinieniem, którego ukrócenia domagają się od lat konsumenci, jest zaniżanie wartości części (ubezpieczyciele stosują tzw. amortyzację, czyli odliczają od ceny nowej części 20, 30, a nawet 50 proc. jej wartości wskazując, że w pojeździe, który został uszkodzony nie była ona nowa).

Wszystkie te nieuczciwe praktyki wzięła pod lupę KNF i spisała 21 wytycznych mających poprawić ten stan rzeczy. Wprawdzie Komisja nie tworzy prawa, ale zasadą jest, że podmioty przez nią nadzorowane albo stosują się do jej wytycznych, albo też muszą się tłumaczyć, dlaczego tego nie robią i przekonać urzędników, że mają do tego podstawy.

"Oczekujemy, że zakłady po zapoznaniu się z wytycznymi będą w swoich procedurach je uwzględniały" - podkreślał przewodniczący KNF. Jeśli jednak jakiś ubezpieczyciel nie stosowałby się do nich, to i tak klienci w ewentualnych procesach sądowych będą mogli się na nie powoływać.

Zgodnie z rekomendacjami KNF zakłady ubezpieczeniowe będą zobowiązane do stosowania w kalkulacjach ceny tylko części nowych. Obniżenie wartości części zamiennej ma być dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy jej zamontowanie spowoduje wzrost wartości pojazdu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP