KNF: dzięki nowej ustawie ubezpieczeniowej możliwa lepsza ochrona klienta

KNF: dzięki nowej ustawie ubezpieczeniowej możliwa lepsza ochrona klienta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej wejdzie w życie, Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała większe możliwości, by bardziej ucywilizować rynek ubezpieczeniowy - mówił w poniedziałek wiceprzewodniczący KNF Lesław Gajek.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami szefowie Komisji Nadzoru Finansowego mówili o skutkach wejścia w życie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów projekt tej ustawy jeszcze w marcu może być przyjęty przez Radę Ministrów i trafić do Sejmu.

Ustawa ta, jeśliby weszła w życie, dałaby Komisji istotny instrument oddziaływania na ten segment rynku - mówił przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

Jego zastępca Lesław Gajek zapowiedział - po wejściu ustawy w życie - przygotowanie przez KNF specjalnej rekomendacji dla zakładów ubezpieczeniowych. Dawałaby ona Komisji większą możliwość ingerencji w relacje między firma ubezpieczeniową a klientem i możliwość lepszego monitorowania rynku ubezpieczeniowego.

W rekomendacji, jak mówił Gajek, znalazłoby się m.in. zobowiązanie zakładu ubezpieczeniowego do zdefiniowania grupy docelowej, do analiz, które produkty są korzystne dla klientów, a także do badania satysfakcji klientów. Niedopuszczalne, jak mówił Gajek, byłyby produkty, które "nie dają korzyści klientom". Z kolei prowizja firm ubezpieczeniowych byłaby uzależniona od satysfakcji klientów.

Zakłady ubezpieczeniowe byłyby też zobowiązane do badania tzw. adekwatności produktu, czyli np. potrzeb i oczekiwań klientów, ich wiedzy i doświadczenia w ubezpieczeniach oraz ich możliwości finansowych. Gajek wyraził nadzieje, że rekomendacja "stworzy standardy, które zapobiegną powstawaniu złych produktów". Klient ma też dzięki niej wiedzieć, "czego może oczekiwać po zakładzie ubezpieczeniowym".

"Mamy nadzieje, że to wykluczy różne skandaliczne sytuacje" - powiedział Gajek. "To prosta droga, by bardziej ucywilizować ten rynek" - wskazał.

Wiceszef KNF wyraził też nadzieję, że w wyniku wydania rekomendacji wzrośnie wysokość rezerw w sektorze ubezpieczeniowym. Szczegółowy projekt założeń rekomendacji ma być gotowy w połowie roku. By rekomendacja mogła być wydana, musi wejść w życie ustawa o działalności ubezpieczeniowej, która obecnie jest na etapie konsultacji.

"Rynek ubezpieczeniowy i rynek bankowy to są rynki szczególne. To są instytucje zaufania publicznego i muszą być poddane szczególnym regulacjom" - tak Gajek odpowiedział na pytanie, czy ustawa i rekomendacja nie dadzą uprawnień do zbyt dużych ingerencji nadzorcy w swobodę działalności gospodarczej. "Te instytucje powinny istnieć do końca świata, by móc wywiązać się ze swoich zobowiązań, więc nic dziwnego, że jest tam bardzo wiele ingerencji" - dodał.

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, firmowany przez MF, ma na celu dostosowanie obowiązków ubezpieczycieli do regulacji unijnych dotyczących m.in. ich wypłacalności. Zmiany mają też zapewnić większą ochronę klientom firm ubezpieczeniowych.

Zmiana ma dostosować polskie prawo do szeregu dyrektyw unijnych, m.in. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej - Wypłacalność II (Solvency II). Dyrektywa ta wprowadza nowy system wypłacalności zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji oraz obejmuje swym zakresem m.in. zagadnienia związane z ich gospodarką finansową i procesem nadzoru nad zakładami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KNF: dzięki nowej ustawie ubezpieczeniowej możliwa lepsza ochrona klienta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!