PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KNF nałożyła 1,1 mln zł kary na Compensę TUnŻ

Autor: PAP
25-04-2017 17:51
KNF nałożyła 1,1 mln zł kary na Compensę TUnŻ
Fot. Shutterstock.com

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Compensę Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie karę w wysokości 1,1 mln zł - poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego we wtorkowym komunikacie.

Komisja wyjaśnia, że kara na Compensę TUnŻ została nałożona jako następcy prawnego Benefia Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Vienna Insurance Group (Benefia TUnŻ).
Jednocześnie KNF uchyliła w całości decyzję z dnia 26 września 2014 r. nakładającą na Benefia TUnŻ karę pieniężną w wysokości 1,5 mln zł za naruszenie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w ramach działalności inwestycyjnej prowadzonej w okresie od października 2010 r. do lipca 2012 r.

Jak podała Komisja Benefia TUnŻ inwestowała m.in. w obligacje i akcje podmiotów powiązanych osobowo i kapitałowo, o niskim kapitale zakładowym, które powstały i wyemitowały obligacje w krótkim czasie przed dokonaniem inwestycji i brak było wiarygodnych analiz ich sytuacji finansowej.

Niejednokrotnie nabywano wszystkie wyemitowane przez dany podmiot papiery wartościowe lub instrumenty finansowe z opcją wykupu poprzez wydanie obligacji nowej emisji.

W niektórych przypadkach brak było zabezpieczenia inwestycji lub wartość zabezpieczeń nie była wystarczająca z punktu widzenia standardów inwestycyjnych zakładów ubezpieczeń.

Lokowano także środki finansowe w instrumenty, które nie były dopuszczone do obrotu zorganizowanego czy w akcje i obligacje tych samych podmiotów.

Inwestycje były dokonywane z naruszeniem zasady maksymalizacji bezpieczeństwa i rentowności lokat przy zachowaniu płynności lokowanych środków oraz z naruszeniem obowiązujących w zakładzie ubezpieczeń regulacji wewnętrznych.

Decyzje dotyczące inwestycji zostały podjęte przez członków zarządu Benefia TUnŻ.

Komisja wyjaśnia, że podstawą uchylenia decyzji z dnia 26 września 2014 r. było wejście w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która m.in. uchyliła dotychczas obowiązującą ustawę o działalności ubezpieczeniowej, w oparciu o którą prowadzone było postępowanie administracyjne w I instancji.

Z kolei na wysokość nałożonej kary pieniężnej wpływ miała wysokość składki przypisanej brutto za 2015 r., która uległa obniżeniu w stosunku do składki przypisanej brutto za 2014 r. (branej pod uwagę przy wydawaniu decyzji w I instancji) oraz aktywna współpraca Compensy TUnŻ w toku postępowania administracyjnego prowadzonego na podstawie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

"Organ nadzoru nakładając karę pieniężną w wysokości 1,1 mln zł wyraża przekonanie, że taka kara pieniężna skłoni Compensę TUnŻ do przestrzegania w przyszłości przepisów prawa" - napisano w komunikacie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 127 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

738 933 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP