PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KNF: TFI mają ograniczenia inwestycyjne

Autor: wnp.pl(KW)
20-11-2017 17:49 |  aktualizacja: 20-11-2017 18:28
KNF: TFI mają ograniczenia inwestycyjne

TFI nie mogą prowadzić działalności inwestycyjnej na własny rachunek

fot. wikimedia

Przedmiotem działalności Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych jest wyłącznie tworzenie funduszy inwestycyjnych otwartych lub funduszy zagranicznych, zarządzanie nimi. Co ważne, TFI nie mogą prowadzić działalności inwestycyjnej na własny rachunek – przypomina Komisja Nadzoru Finansowego.

Komisja Nadzoru Finansowego w wydanym w poniedziałek i umieszczonym na stronie internetowej komunikacie zwraca również uwagę, że TFI nie mogą "nabywać lub obejmować udziałów, akcji albo innych papierów wartościowych, instrumentów pochodnych, w tym niewystandaryzowanych instrumentów pochodnych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą, ani być wspólnikiem w spółkach nieposiadających osobowości prawnej".
TFI nie mogą też udzielać pożyczek, poręczeń i gwarancji, z wyjątkiem pożyczek z funduszu utworzonego na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a także zaciągać pożyczek i kredytów, w tym także dokonywać emisji obligacji, w wysokości przekraczającej łącznie 10 proc. wartości kapitałów własnych.

KNF zwraca uwagę, że od powyższych ograniczeń są przewidziane w ustawie wyjątki, które dotyczą np. instrumentów finansowych charakteryzujących się niskim poziomem ryzyka lub jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych nabywanych w drodze zapisów na etapie tworzenia funduszu.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych to w myśl ustawy organ funduszu inwestycyjnego zarządzający nim i reprezentujący go w stosunkach z osobami trzecimi.

 
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 508 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP