Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KNF zawiesza działalność kolejnego SKOK-u i występuje o upadłość

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
08-01-2016 08:34
KNF zawiesza działalność kolejnego SKOK-u i występuje o upadłość
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Komisja Nadzoru Finansowego nie znalazła chętnego banku na przejecie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku, dlatego zawiesiła działalność kasy i wystąpi do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Aktywa SKOK Kujawiak nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

Z dniem 15 czerwca 2015 r. KNF ustanowiła w SKOK Kujawiak zarządcę komisarycznego. Wobec nieprzygotowania rocznego sprawozdania finansowego przez poprzedni zarząd spółdzielczej kasy, dopiero zarządca komisaryczny przygotował roczne sprawozdanie finansowe SKOK Kujawiak za 2014 r. - strata za 2014 r. wyniosła (-) 22,7 mln złotych.
Dodatkowo ujawniono niepokryte straty z lat ubiegłych, co wpłynęło na dalsze obniżenie funduszy własnych kasy. Zarządca komisaryczny SKOK Kujawiak, wykonując decyzję KNF, sporządził również informację finansową według stanu na dzień poprzedzający ustanowienie zarządcy komisarycznego i poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta.

Raport z badania informacji finansowej wpłynął do KNF w dniu 26 października 2015 r. Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Kujawiak był spółdzielczą kasą, która uniemożliwiła biegłemu rewidentowi wskazanemu przez KNF zbadanie - na koszt KNF - prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego za 2013 r., za co KNF w dniu 12 maja 2015 r. nałożyła na ówczesnego prezesa i wiceprezesa SKOK Kujawiak kary pieniężne w maksymalnej przewidzianej ustawą wysokości.

Na dzień 14 czerwca 2015 r. ujemne fundusze własne kasy w wysokości (-) 72,9 mln złotych oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 42,92 proc., co oznacza głęboką niewypłacalność. Zarządca komisaryczny ujawnił, że dokonane przez poprzedni zarząd spółdzielczej kasy wyceny będących w posiadaniu SKOK Kujawiak spółek zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami i przeterminowanymi wierzytelnościami były zawyżone  wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Kujawiak została skorygowana w dół o kwotę 54,8 mln złotych.

W dniu 15 września 2015 r. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa (Kasa Krajowa) poinformowała KNF, że postanowiła odmówić udzielenia SKOK Kujawiak pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Kujawiak.

W dniu 1 grudnia 2015 r. KNF jednogłośnie stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK Kujawiak w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym przedmiocie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 141 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP