Kolejny, formalny krok do członkostwa Polski w AIIB

Kolejny, formalny krok do członkostwa Polski w AIIB
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował resort finansów. Wkład Polski do AIIB ma wynieść ok. 830 mln dolarów.

"9 października Mirosław Gajewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Polskiej w Chinach złoży podpis w imieniu RP pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB)" - poinformowało w czwartek MF.

Jak dodano, będzie to kolejny, formalny krok i warunek uzyskania przez Polskę członkostwa w tej "nowotworzonej międzynarodowej instytucji finansowej".

"Członkostwo w AIIB wzmocni współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Ministrem właściwym, desygnowanym do współpracy z nowotworzonym Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych po stronie polskiej jest Minister Finansów" - wskazał resort.

Polska jako udziałowiec AIIB będzie brała udział w zarządzaniu i decyzjach podejmowanych przez organy banku, będzie też mogła wpływać na jego bieżące i strategiczne działania. "Członkostwo w AIIB będzie elementem budowy sprzyjającego klimatu politycznego i gospodarczej współpracy z Azją, służącego realizacji celów gospodarczych w średnim i długim okresie" - podkreśla MF.

AIIB to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego uzależniona ma być od jego wkładu. Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB nasz udział wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału banku).

Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny, formalny krok do członkostwa Polski w AIIB

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!