Komisja finansów za zwiększeniem współpracy nadzorów finansowych UE

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła we wtorek sprawozdanie podkomisji z prac nad projektem nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który przewiduje m.in. współpracę KNF z europejskimi urzędami nadzorującymi rynek finansowy.

Tym samym projekt został skierowany do drugiego czytania. Zastępca przewodniczącego komisji Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że zmiany dostosowują polskie przepisy do regulacji unijnych.

Wiesław Janczyk (PiS), przewodniczący podkomisji ds. instytucji finansowych - która pracowała nad projektem - powiedział, że posłowie zgłosili dwie poprawki. Poinformował, że jedna doprecyzowała zapisy dotyczące katalogu podmiotów, na które Komisja Nadzoru Finansowego może nakładać kary finansowe. Natomiast druga dotyczy doprecyzowania w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym zapisów o tym, że do realizacji tego nadzoru i czynności nadzorczych jest w Polsce powołana Komisja Nadzoru Finansowego.

"Oprócz tych zmian wprowadzono kilka zmian techniczno-legislacyjnych, które zostały ujęte w sprawozdaniu" - dodał poseł. Zaznaczył, że w trakcie prac podkomisji posłowie wyrażali wątpliwości związane z zakresem sprawozdawczości o polskich uczestnikach rynku kapitałowego i obrocie na tym rynku w sytuacji, w której Polska nie należy do strefy euro.

Przygotowany przez rząd projekt ma na celu implementację do prawa polskiego przepisów dyrektywy unijnej zwanej omnibusem. Chodzi o przepisy dotyczące przepływu informacji i współpracy między Komisją Nadzoru Finansowego a europejskimi urzędami nadzorczymi. Według resortu finansów nowe regulacje zmierzają do większej integracji nadzoru nad europejskimi rynkami finansowymi oraz zwiększają bezpieczeństwo obrotu na krajowym rynku finansowym.

W uzasadnieniu projektu napisano, że dyrektywa, do której dostosowane mają być polskie przepisy, jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia integracji nadzoru w Europie, ma zapewnić "faktycznie równe warunki uczestnictwa w rynku dla wszystkich podmiotów na szczeblu unijnym i odzwierciedlić coraz większą integrację rynków finansowych w Unii". Nie bez znaczenia jest również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rynku finansowego wobec kryzysu - podkreślono w uzasadnieniu.

Projektowane regulacje przewidują np. obowiązek powiadamiania właściwego europejskiego urzędu nadzoru przez Komisję Nadzoru Finansowego o niektórych działaniach, w szczególności o wydanych albo cofniętych zezwoleniach dotyczących wykonywania działalności na rynku finansowym, jak również o przypadkach odmowy wydania takiego zezwolenia.

Proponuje się też niektórych przypadkach wprowadzenie innych obowiązków informacyjnych na rzecz europejskich urzędów nadzoru. Chodzi np. o obowiązek informowania o przeszkodach prawnych, regulacyjnych i organizacyjnych, jakie napotykają fundusze inwestycyjne i domy maklerskie lub banki prowadzące działalność maklerską na terytorium państw niebędących członkami UE.

Ponadto w zakresie nadzoru skonsolidowanego projekt przewiduje, że KNF, na podstawie porozumień zawieranych z organami nadzoru państw członkowskich, będzie mogła przejąć zadania innego europejskiego organu albo delegować nań swoje zadania.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja finansów za zwiększeniem współpracy nadzorów finansowych UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!