Korea Północna przez sankcje ONZ ma problemy nawet z papierem

Korea Północna przez sankcje ONZ ma problemy nawet z papierem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Północnokoreańska gospodarka przeżywa spore problemy w związku z sankcjami ONZ. Przez niedobory papieru o dwie trzecie musiała zmniejszyć nakład nawet rządowa gazeta "Rodong Sinmun", a z powodu braku funduszy samoloty nie mają dostępu do satelitarnych sieci kontroli lotów - donosi południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”.

  • Deficyt budżetowy Korei Północnej był w 2017 roku trzy razy większy niż rok wcześniej.
  • Kraj odnotował przy tym 37-procentowy spadek eksportu do Chin.
  • W tym roku wartość eksportu do Państwa Środka może zmaleć nawet o 94 procent.
  • Reżim ma coraz większe problemy z pozyskiwaniem obcych walut.

Według seulskiej gazety jest to wynik sankcji nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z północnokoreańskim programem zbrojeń atomowych i balistycznych. Aby zdobyć pieniądze, reżim ucieka się do szantażowania osób zbiegłych do Korei Południowej, których rodziny pozostały na Północy - ocenił "Dzoson Ilbo".

Zdaniem tej gazety Korea Północna w połowie 2017 roku straciła dostęp do wykorzystywanej do komunikacji w lotnictwie sieci satelitarnej, zarządzanej przez firmę z Hongkongu, i do tej pory go nie odzyskała. Wyszło to na jaw przy okazji niedawnej wizyty siostry północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w Korei Południowej.

Zespół kontroli lotów z Korei Północnej łączył się z pracownikami południowokoreańskiego lotniska za pomocą sieci naziemnej, a nie satelitarnej - podał dziennik, powołując się na dane rządu w Seulu. Gdy samolot z Kim Jo Dzong na pokładzie wyruszył w drogę powrotną, strona południowokoreańska musiała informować o tym Północ przez telefon, a i to połączenie nie było stabilne.

Według źródeł w Korei Północnej nakład reżimowego dziennika propagandowego "Rodong Sinmun" został zmniejszony z 600 tys. do 200 tys. egzemplarzy z powodu braku papieru. Dotąd połowę potrzebnego papieru drukarskiego importowano z Chin, ale teraz reżim nie ma już na to pieniędzy - podsumował "Dzoson Ilbo".

Czytaj także: Rosja ogranicza wizy dla pracowników z Korei Płn.

Z powodu sankcji ONZ deficyt budżetowy Korei Północnej wyniósł w 2017 roku 1,68 mld dolarów, a więc trzy razy więcej niż w roku 2016 - ocenił 21 lutego ekspert w dziedzinie północnokoreańskiej gospodarki z Instytutu Międzynarodowej Polityki Gospodarczej w Seulu, Lim Su Ho. Badacz przewiduje, że w tym roku deficyt wyniesie 1,58 mld USD.

Według prognoz Lima w tym roku wartość eksportu z Korei Północnej do Chin spadnie o 94 proc., do mniej niż 100 mln USD. W ubiegłym roku z powodu sankcji wartość tego eksportu obniżyła się już o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najniższy poziom w tej dekadzie.

Wobec izolacji gospodarczej północnokoreański reżim szuka alternatywnych sposobów zdobywania obcych walut. Według "Dzoson Ilbo" agenci Pjongjangu wymuszają pieniądze od zbiegów żyjących w Korei Południowej, grożąc ich rodzinom, które pozostały na Północy.

Portal DailyNK informuje z kolei o studentkach jednego z uniwersytetów w Pjongjangu, wysyłanych do Chin do pracy w charakterze kelnerek. Według informacji portalu kobietom ograniczono swobodę poruszania się, a większość ich zarobków trafia do kasy reżimu.

Czytaj również: Eksport węgla z Korei Północnej odbywa się mimo sankcji ONZ? Pomagać ma Rosja

Władzom w Pjongjangu zarzuca się również organizowanie ataków hakerskich na przedsiębiorstwa i instytucje zagraniczne. Amerykańska firma FireEye, specjalizująca się w bezpieczeństwie internetu, ostrzegała w tym tygodniu przed rosnącym zagrożeniem ze strony wiązanej z Pjongjangiem grupy hakerskiej APT37. Według FireEye grupa ta dotąd skupiała się głównie na Korei Południowej, ale w 2017 roku zaczęła atakować cele w Japonii, Wietnamie i na Bliskim Wschodzie.

Władze Stanów Zjednoczonych publicznie oskarżały Koreę Północną o ataki z użyciem złośliwego oprogramowania (ransomware) WannaCry, które zainfekowało w 2017 roku setki tysięcy komputerów na całym świecie, w tym w bankach, szpitalach i innych instytucjach, domagając się przelania okupu w wirtualnej walucie bitcoin.

W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadził swoją szóstą i zarazem największą jak dotąd próbę broni nuklearnej oraz kilka prób rakiet balistycznych. Zbrojenia Korei Płn. oburzają społeczność międzynarodową; przyjęta pod koniec 2017 roku przez RB ONZ rezolucja bardzo ogranicza handel z tym państwem i nakazuje, aby wszyscy północnokoreańscy pracownicy powrócili do swego kraju w ciągu dwóch lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korea Północna przez sankcje ONZ ma problemy nawet z papierem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!