Kościński: trzeba zachęcić przedsiębiorstwa do wyjścia na nowe rynki

Kościński: trzeba zachęcić przedsiębiorstwa do wyjścia na nowe rynki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski eksport jest zależny przede wszystkim od koniunktury w Unii Europejskiej, dlatego trzeba zachęcić polskie przedsiębiorstwa do wyjścia na nowe perspektywiczne rynki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej - mówi PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Wiceszef MR zwraca uwagę, że większość polskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne, które - jak ocenia - często ograniczają się do lokalnego rynku. "Mogą być najlepsze w mieście, regionie czy kraju, ale zbyt rzadko chcą być najlepsze na świecie. To jest pierwsze wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć - pokazać firmom, że poza Polską istnieje wielki rynek i zachęcić je do eksportowania, a nie tylko działania lokalnie i zaopatrywania rynku krajowego" - wyjaśnia.

"Natomiast firmy, które już eksportują, w 80 proc. zaopatrują rynek Unii Europejskiej. Jesteśmy zależni głównie od cyklu koniunkturalnego UE. Musimy więc zachęcić polskie przedsiębiorstwa, by patrzyły dalej - na nowe perspektywiczne rynki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej" - zauważa.

Prezydent RP Andrzej Duda do wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Etiopii. Zachodnioafrykańskie państwo zachęca m.in. do zacieśnienia kontaktów gospodarczych z Polską.

Wiceminister Kościński podkreśla, że każdy rynek jest pożądany, każdy jest też specyficzny. "Są rynki dobre dla rolnictwa, są rynki dobre dla przemysłu. Oczywiście im większy rynek, tym lepiej. Jeśli sprzedajemy sprzęt górniczy - to do państwa w którym górnictwo jest ważne. Gdy żywność, produkty rolnicze - istotna jest populacja danego kraju" - mówi.

Wskazuje też przykładowe rynki dla polskiego eksportu. "Jeśli chodzi o urządzenia przetwórstwa spożywczego, to staramy się patrzeć na kraje takie jak np. Bangladesz, Indie, w których jest wielu rolników, dobry przemysł żywnościowy, ale niekoniecznie technologia przetwarzania żywności. To są obszary, na które chcielibyśmy skierować firmy albo pomóc im w ekspansji na te rynki przetwórstwa żywności. Kraje takie jak Iran, który ma największe na świecie rezerwy gazu ziemnego i trzecie pod względem wielkości zasoby ropy, potrzebują zaś inwestycji w infrastrukturę wydobywczą i rafineryjną. Tam więc kierujemy przemysł ciężki" - wylicza.

Wiceminister zaznacza także, że bardzo istotne dla Polski są nowe technologie. "W Polsce zaczynamy odczuwać problem niskiego bezrobocia. Musimy więc włączyć nowe technologie, zastosować przemysł 4.0. To problem, z którym boryka się cały Zachód" - zauważa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kościński: trzeba zachęcić przedsiębiorstwa do wyjścia na nowe rynki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!