Krajowa Administracja Skarbowa walczy z wyłudzeniami VAT

Krajowa Administracja Skarbowa walczy z wyłudzeniami VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 marca, czyli od momentu startu Krajowej Administracji Skarbowej, wykryto 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT, w których było zaangażowanych 300 podmiotów - poinformował dyrektor departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w MF Przemysław Krawczyk.

  • Straty skarbu państwa oszacowane na skutek działań tych podmiotów, międzynarodowych grup przestępczych, wyniosły ponad 100 mln zł.
  • Wejście w życie przepisów o STIR pozwoli uzupełnić bazę źródeł danych niezbędnych do efektywnej analizy.

Krawczyk nadzoruje departament, w którym są przygotowywane analizy danych, którymi dysponuje fiskus.

- Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła działać 1 marca, od tego momentu nastąpił także proces konsolidacji i centralizacji działań analitycznych. Od tego czasu tylko na poziomie centralnym zidentyfikowaliśmy 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT, w które zaangażowane było ok. 300 podmiotów - poinformował dyrektor.

Wyjaśnił, że straty skarbu państwa oszacowane na skutek działań tych podmiotów, międzynarodowych grup przestępczych, wyniosły ponad 100 mln zł. Krawczyk zwrócił też uwagę na wykorzystanie procesów analitycznych w CIT.

- Służą one budowaniu modeli do typowania podmiotów do kontroli w zakresie podatku CIT. Przy czym dla potrzeb tej analizy wykorzystujemy także zewnętrzne bazy danych - powiedział.

Optymalizacja podatkowa

Wskazał, że wskutek analiz, do dalszego postępowania przekazano sprawy kilkudziesięciu dużych podmiotów, które stosują agresywną optymalizację podatkową.

- Jeżeli mamy mówić o efektach pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu centralnego, to szacujemy je na kilkaset milionów złotych - poinformował. Chodzi o wartość podatku, która być może dodatkowo powinna zostać wpłacona przez te firmy do budżetu.

Krawczyk zaznaczył, że ostateczne efekty będą jednak znane dopiero w chwili zakończenia toczących się postępowań.

- Postępowania w CIT trwają dłużej, potrzebna jest dalsza analiza funkcjonalna. Potwierdzenie efektów w postaci ostatecznego rozstrzygnięcia, wydania decyzji, czy złożenia przez firmę korekty deklaracji nastąpi zapewne w przyszłym roku - dodał.

Dyrektor zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia zatrudnienia analityków, zwłaszcza w centrali.

- Cały czas prowadzimy nabór. Problem polega m.in. na tym, że na rynku niewiele jest osób o takim profilu. Chcielibyśmy zbudować w samej centrali zespół kilkudziesięciu analityków dedykowanych wyłącznie do wykrywania karuzel VAT-owskich - powiedział.

Praca zespołowa

Jego zdaniem, aby osiągnąć pożądane efekty potrzebny jest duży i sprawny zespół analityków i informatyków, narzędzia analityczne i źródła danych.

- Każdy z tych trzech czynników jest równie ważny, bez żadnego z nich nie dałoby się osiągnąć tych rezultatów - powiedział.

Zwrócił też uwagę na wprowadzenie obowiązku przekazywania danych o VAT za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jak wskazał, umożliwia to identyfikację powiązań między podmiotami, ustalenie relacji między nimi.

Dyrektor ocenił, że wejście w życie przepisów o STIR pozwoli uzupełnić bazę źródeł danych niezbędnych do efektywnej analizy.

- Będziemy mogli zobaczyć zarówno przepływy finansowe, jak i dokumentację i wyciągać na tej podstawie właściwe wnioski - wyjaśnił.

Według Krawczyka, rola analiz wielkich baz danych w skuteczności kontroli podatkowej będzie rosła.

- Analityka będzie ważna. Dziś mamy ogromną liczbę informacji, a osoby, które mają obsłużyć różne procesy muszą otrzymać gotowy produkt analityczny, aby wykonać określoną czynność - podsumował.

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej

Przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt dot. uruchomienia Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) zakłada m.in., że w szczególnych okolicznościach szef KAS będzie mógł zablokować konto firmy na okres nie dłuższy niż 72 godziny w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego. Projekt jest jednym z proponowanych przez MF rozwiązań zmierzających do uszczelnienia systemu VAT.

Za pomocą systemu STIR instytucje finansowe będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz KAS informacje o rachunkach firm i transakcjach na nich. Izba rozliczeniowa opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych.

Natomiast szef KAS ma prowadzić analizę ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie VAT przez zorganizowane grupy przestępcze, oraz przestępstw z tym związanych (np. wystawianie pustych faktur).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krajowa Administracja Skarbowa walczy z wyłudzeniami VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!