XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KRD: zagraniczni kontrahenci nie generują zatorów

KRD: zagraniczni kontrahenci nie generują zatorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 64 proc. przedsiębiorstw nie ma problemów z wyegzekwowaniem należności od klientów pochodzących z zagranicy - wynika z badania KRD. Na zatory płatnicze w handlu zagranicznym nie narzekają także mikroprzedsiębiorcy, którzy w Polsce są narażeni na nie najczęściej.

Z najnowszego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" (dane dot. IV kw. 2015 r.), przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że nieterminowe płatności przez zagranicznych kontrahentów nie wpływają na wyniki finansowe polskich eksporterów - ośmiu na dziesięciu deklaruje, że nieuregulowane w terminie należności pochodzące z eksportu wynoszą mniej niż 10 proc. wartości wszystkich faktur wystawionych zagranicznym kontrahentom.

Wiceprezes Rzetelnej Firmy Maciej Ameljan wskazuje, że jedynie 20 proc. polskich przedsiębiorstw handlujących w Polsce nie ma żadnego problemu z egzekwowaniem należności od swoich klientów, a w przypadku handlu z klientami zagranicznymi odsetek ten jest ponad 3-krotnie wyższy (64,1 proc.). - Z jednej strony jest to wynik znacznie większej liczby transakcji zawieranych z krajowymi podmiotami. Z drugiej jednak, dane te sugerują wyraźnie większą rzetelność płatniczą zagranicznych przedsiębiorców - tłumaczy Ameljan.

Z terminową zapłatą przez zagranicznych klientów nie mają też problemu mikroprzedsiębiorstwa (firmy zatrudniające do 9 osób), które w handlu krajowym są z kolei najbardziej narażone na zatory płatnicze. Dane pokazują, że w eksporcie jest odwrotna sytuacja - im większa działalność, tym problemy są częstsze.

Ameljan wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ małe firmy najczęściej współpracują z niewielką liczbą zagranicznych kontrahentów, starannie ich dobierają i mocno pilnują każdej transakcji. - Wraz z wielkością firmy rośnie również liczba partnerów, w tym również tych nierzetelnych - dodaje.

Przeterminowane należności eksportowe to zaledwie 6,6 proc. wartości faktur wystawionych w handlu zagranicznym. W najlepszej sytuacji są ponownie firmy mikro (do 9 pracowników) i małe (10-49 zatrudnionych osób) - u nich wskaźnik ten wynosi odpowiednio 6,4 oraz 4,3 proc. W przypadku średnich (50-249 osób) i dużych (powyżej 249 pracowników) odsetek ten sięga już odpowiednio 10,2 oraz 9 proc.

W przypadku transakcji zawieranych w kraju wszystkie nieuregulowane w terminie płatności wynoszą ok. 21,5 proc. wartości wystawianych faktur.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KRD: zagraniczni kontrahenci nie generują zatorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!