Kredyt na innowacje technologiczne jeszcze w tym roku

Kredyt na innowacje technologiczne jeszcze w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze w tym roku uruchomimy specjalny kredyt na innowacje technologiczne i fundusz gwarancyjny, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - zapowiedział w Sejmie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał, że wzrost nakładów na b+r to jeden z celów strategicznych rządu.

"Zwiększenie nakładów na badania i rozwój w Polsce jest jednym z celów strategicznych rządu RP. W tym kontekście kluczowe znaczenie będzie miało zarówno zwiększenie nakładów publicznych na badania i rozwój, ale także bardziej efektywne stymulowanie wzrostu nakładów prywatnych na ten cel" - podkreślił wiceminister odpowiadając na pytania posłów.

Przypomniał o powołaniu Rady ds. Innowacyjności, w której skład wchodzą przedstawiciele resortów rozwoju, finansów, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, edukacji, cyfryzacji oraz skarbu.

"Gremium to inicjuje działania oraz proponuje rozwiązania, które pozwolą aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu zarówno nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki" - zaznaczył Hamryszczak.

Wymienił też przemodelowanie zamówień publicznych oraz tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje określone na najbliższą perspektywę, czyli priorytety gospodarcze w obszarze badań, rozwoju i innowacji.

"Ponadto w ostatnim czasie uruchomiono większość działań przewidzianych w Programie Operacyjnym Inteligentny rozwój na lata 2014-2020. Również zwiększyliśmy prognozę wydatkowania, która była na poszczególne lata łącznie z rokiem 2016, co stanowi realne wsparcie przedsiębiorców w działalności badawczo-rozwojowej" - powiedział Hamryszczak.

Wymienił najważniejsze instrumenty programu: działania finansujące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, sektorowe programy badawczo-rozwojowe, instrumenty wsparcia z wykorzystaniem inwestycji funduszy venture capital, tworzenie lub rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, zwłaszcza wyposażenie centrów badawczo-rozwojowych.

Ponadto jest to: wsparcie wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przez mikro, małe przedsiębiorstwa, dofinansowanie kosztów proinnowacyjnych usług świadczonych przy tej okazji przez instytucje otoczenia biznesu, jak również finansowanie kosztów ochrony własności przemysłowej.

"Jeszcze w tym roku uruchomimy również specjalny kredyt na innowacje technologiczne, jak również fundusz gwarancyjny, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - zapowiedział wiceminister.

"Także szeroka paleta działań jeszcze w tym roku jest do uruchomienia. Planujemy uruchomienie 23 konkursów w ramach 15 instrumentów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, tym samym zostaną ogłoszone konkursy w ramach tak naprawdę wszystkich działań tego programu, które zostały planowane do ogłoszenia" - dodał.

Kredytem technologicznym można sfinansować inwestycję polegającą na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce.

Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kredyt na innowacje technologiczne jeszcze w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!