XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kredyt na skradziony dowód. Jak uniknąć oszustwa?

Kredyt na skradziony dowód. Jak uniknąć oszustwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Codziennie dochodzi do prób wyłudzenia niemal miliona złotych. Często dzieje się to na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Jak przed tym się uchronić?


Jak wynika z danych Związku Banków Polskich każdego kwartału udaje się udaremnić ponad 1 700 wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ok. 100 milionów złotych. Najczęściej wykorzystywane są do tego skradzione bądź znalezione dokumenty tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Z próbami wyłudzeń spotykają się także firmy pożyczkowe, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Bartłomiej Okoń z Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

- Do naszego Związku wpływa kilkanaście przypadków rocznie, co jednak nie oznacza, że są to przypadki wszystkie. Bardzo wiele z tych przypadków zgłaszanych jest organom policji. W oparciu o dostępne nam dane szacujemy, że próby oszustwa mogą dotyczyć ok. 1 proc. udzielanych pożyczek - mówi ekspert.

Jak działają oszuści?


Tak czy inaczej, jak dodaje dr Przemysław Barbrich ze Związki Banków Polskich, sprawy nie można bagatelizować.

- Wystarczy, żeby przestępca założył konto, a potem zwrócił się do kilku firm pożyczkowych o przelanie często małych kwot na konto bankowe i już mamy sytuację, że nagle dowiadujemy się, że komornik chce sięgnąć po nasze wynagrodzenie, bo na nasze konto ktoś zaciągnął 30 pożyczek w różnych firmach - wyjaśnia mechanizm działania oszustów rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Takim sytuacjom można jednak zapobiec, bowiem zarówno banki, jaki i firmy pożyczkowe udostępniają narzędzia, które skutecznie uniemożliwią oszustom wyłudzenia pieniędzy na nasze konto. Pierwszym z nich jest system Dokumenty Zastrzeżone. Jak wyjaśnia Przemysław Barbrich, informacje o utraconym np. dowodzie osobistym należy zgłosić bezpośrednio w bankach. Można to zrobić w kilkunastu tysiącach placówek.

- W praktyce działa to w ten sposób, że po wpisaniu naszych danych do systemu bankowego wszystkie banki w Polsce widzą już, że ten dany dokument jest zastrzeżony. Jeśli potencjalny przestępca, złodziej trafia z takim dowodem osobistym do banku i próbuje np. założyć konto, okazuje się, że jest to niemożliwe. Najczęściej w takiej sytuacji pojawia się w oddziale banku policja i ten przestępca zostaje zatrzymany - mówi ekspert.

System Bezpieczny PESEL


Skradzione dokumenty można także zastrzec w Systemie Bezpieczny PESEL, stworzonym przez firmę CRIF Services we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych, dodaje dr Bartłomiej Okoń.

- Jego istotną jest zastrzeżenie własnych danych w specjalnej bazie, w oparciu o którą firma pożyczkowa odmówi udzielenia pożyczki. Ma to chronić konsumentów przed wyłudzeniami pożyczek przez osoby trzecie, bezprawnie posługujące się danymi osobowymi pochodzącymi np. ze skradzionych dowodów tożsamości - tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zgubione lub skradzione dokumenty można zgłosić na stronie: BezpiecznyPesel.pl. Tam również istnieje możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Jest to jednoznaczne z deklaracją, że nie zamierzamy składać wniosków o zawarcie, ani też zawierać Umów Kredytowych.

- Oczywiście nam jako właścicielom danych osobowych przysługuje zawsze prawo wycofania się z takiego systemu. Natomiast stanowi on w istocie dodatkowy filtr, który powoduje, że bardzo wysoki procent prób oszustwa się nie powiedzie - podkreśla ekspert.

Z systemu Bezpieczny PESEL, który działa od marca 2017 roku, korzysta już blisko 20 firm pożyczkowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kredyt na skradziony dowód. Jak uniknąć oszustwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!