XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kredyty we frankach: hiszpański wyrok otworzy puszkę Pandory?

Kredyty we frankach: hiszpański wyrok otworzy puszkę Pandory?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Hiszpański Sąd Najwyższy staje po stronie frankowiczów. Jego zdaniem kredyt hipoteczny zawiera w sobie elementy instrumentu finansowego, który powinno się oferować klientom tak samo jak np. inwestycję w fundusz inwestycyjny.

Hiszpański sąd uznał, że kredyt we frankach szwajcarskich zawiera w sobie instrument pochodny, a więc jest on uzależniony od wartości innego instrumentu, jakim jest kurs walut.



- Z orzeczenia wynika, że kredyt we frankach szwajcarskich jest produktem mieszanym, w którym istnieje część, która jest kredytem i część, która jest instrumentem finansowym pochodnym. Dlatego sąd uznał, że do tego instrumentu mieszanego, który zawiera w sobie elementy instrumentu finansowego i to jeszcze pochodnego, należy stosować przepisy dyrektywy MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive, dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych – przyp. red.), czyli informować klientów bardzo szczegółowo o ryzyku związanym z tego typu produktem – wyjaśnia Anna Lengiewicz, partner w Kancelarii Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy.

Sąd nie unieważnił umowy kredytowej

Równocześnie sąd powiedział, że te zakwestionowane przepisy nie są podstawą do unieważnienia umowy.

- Sąd stwierdził, że skoro w tym konkretnym przypadku powodem był adwokat, który pracował w banku właśnie przy tego typu instrumentach finansowych, w związku z tym był dobrze poinformowany. Sąd stwierdził, że w każdym przypadku należy w odniesieniu do poszczególnego konsumenta, który tego typu produkt otrzymał, badać stan jego świadomości. W zasadzie odniósł to do błędu istotnego. Mówił, że jeżeli dany klient nie był poinformowany i nie miał pojęcia o rynkach finansowych, wówczas należy przyjąć, że wywołany był u niego ten błąd istotny i tym samym umowa jest nieważna – mówi gość radiowej Jedynki. – Co ważne, sąd hiszpański w ogóle nie odniósł się do kwestii klauzul niedozwolonych. Odniósł się tylko i wyłącznie do kwestii obowiązków informacyjnych wobec konsumenta – dodaje.

Hiszpański wyrok może mieć znaczenie dla polskich frankowiczów?

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, unifikujemy ustawodawstwo i ten wyrok na pewno należy pokazać w procesie sądowym. Co nie znaczy, że ten wyrok w jakikolwiek sposób będzie zobowiązujący dla polskiego sądu. Ale myślę, że jest to bardzo cenne, aby wiedzieć, co inne sądy uznają na dany temat – podkreśla Anna Lengiewicz.

Sprawą kredytów we frankach w kontekście tego, czy są one instrumentem finansowym, zajmuje się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego orzeczenia są wiążące dla sądów państw członkowskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kredyty we frankach: hiszpański wyrok otworzy puszkę Pandory?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!