Kryptowaluta petro zaradzi problemom Wenezueli?

Kryptowaluta petro zaradzi problemom Wenezueli?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oznajmił, że aby walczyć z finansową "blokadą" kraju wprowadzi kryptowalutę, "petro", mającą pokrycie w rezerwach surowców. Wenezuela dotknięta jest poważnym kryzysem mimo największych na świecie rezerw ropy.

  • Działacze opozycji wyśmiali propozycję prezydenta.
  • Władze Wenezueli już we wrześniu informowały, że planują rezygnację z dolara USA w transakcjach międzynarodowych.
  • Wenezuela od kilku lat boryka się z poważnymi problemami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi

Według Maduro "blokadę" kraju wywołały amerykańskie sankcje nałożone na Caracas w związku z - jak to określił Departament Stanu USA - podważaniem demokracji.

Prezydent nie podał żadnych szczegółów dotyczących wprowadzenia nowej waluty ani metody bądź terminu przeprowadzenia tej operacji. Powiedział jedynie, że "petro" będzie wspierane przez bogactwa naturalne, jak "złoto, ropa naftowa, gaz i diamenty".

W wystąpieniu telewizyjnym Maduro oznajmił, że "stworzenie własnej kryptowaluty pozwoli na znalezienie nowych dróg międzynarodowego finansowania gospodarczego i społecznego rozwoju kraju" - podaje EFE.

Opozycja skrytykowała i wyśmiała propozycję prezydenta, zwracając uwagę, że pogrążona w poważnych problemach gospodarczych i finansowych Wenezuela nie jest stanie wdrożyć takiego projektu.

Czytaj także: Wenezuela: dwa aresztowania w sprawwie korupcji w PDVSA

Według Reutera decyzja Maduro zdaje się dowodzić, że amerykańskie sankcje utrudniły Wenezueli transfer pieniędzy poprzez banki międzynarodowe, które mają zakaz inwestowania w obligacje rządu, jak i państwowej firmy naftowej PDVSA.

Wartość prawdziwej waluty kraju, boliwara, niknie z zawrotną szybkością; w samym listopadzie jej notowania spadły o 57 proc.

Władze Wenezueli już we wrześniu poinformowały, że zastąpią dolara USA innymi walutami w transakcjach międzynarodowych.

Kilka dni wcześniej Maduro oznajmił, że "zaprasza posiadaczy obligacji" wenezuelskiego rządu oraz PDVSA do negocjacji w sprawie długu. Dodał, że kraj chce się "uwolnić od amerykańskiego dolara (...) i wprowadzić nowy system płatności międzynarodowych" za pomocą takich walut jak juan, jen, rupia, euro i rubel.

Nie wyjaśnił jednak, czy płacenie za pomocą różnych walut jest opcją, która będzie elementem negocjacji zadłużenia z inwestorami.

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła niedawno "częściową niewypłacalność" Wenezueli i obniżyła rating jej długu do poziomu SD (ang. selective default). Eksperci ostrzegają, że może to być zapowiedź gospodarczej zapaści i niewypłacalności kraju.

Czytaj również: S&P: "częściowa niewypłacalność" Wenezueli; ryzyko zapaści

S&P podała, że Wenezuela nie spłaciła 200 mln dol. w ramach obsługi wybranej grupy papierów dłużnych, ale deklaruje wolę honorowania pozostałych długów.

Zdaniem agencji prawdopodobieństwo, że "Wenezuela może nie spłacić kolejnych (odsetek) w ciągu najbliższych trzech miesięcy, wynosi 50 proc.".

Z kolei w połowie listopada agencja Fitch ogłosiła "częściową niewypłacalność" wenezuelskiego giganta petrochemicznego PDVSA.

Zobacz także: Fitch: koncern PDVSA jest częściowo niewypłacalny

Fitch podał, że PDVSA nie spłaciła odsetek od swych obligacji; terminy płatności wypadały 27 października i 2 listopada. W swym komunikacie agencja podkreśla też, że "proces restrukturyzacji długu przedsiębiorstwa, który ma ono zamiar przeprowadzić, będzie się prawdopodobnie przedłużał ze względu na sankcje nałożone przez rząd USA".

Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi około 150 mld dol. Restrukturyzacja takiego zadłużenia wobec zapaści gospodarczej kraju będzie trudna, zwłaszcza że z powodu nieprawidłowości wyborczych oraz rozmontowywania demokracji Waszyngton nałożył sankcje gospodarcze nie tylko na Caracas, ale też na PDVSA, samego Maduro i jego otoczenie. Embargo na pewne towary nałożyła na Wenezuelę również Unia Europejska.

Opozycja oskarża Maduro o zapędy dyktatorskie i doprowadzenie Wenezueli do ruiny gospodarczej. W kraju - między innymi z powodu topnienia rezerw walutowych - brakuje podstawowych produktów i leków.

W czasie trwających od kwietnia w Wenezueli protestów przeciwko próbom narzucenia autorytarnych rządów przez Maduro zginęło co najmniej 125 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryptowaluta petro zaradzi problemom Wenezueli?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!