XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys na Wschodzie obniża inflację

Kryzys na Wschodzie obniża inflację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,7 proc. rdr, a licząc miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja nie zaskoczyła - w marcu ceny wzrosły o 0,7 proc. w ujęciu rocznym - minimalnie mniej od średniej oczekiwań rynkowych. To m.in. efekt rosyjskiego embarga na polskie mięso - twierdzą ekonomiści.

Głównym czynnikiem, w wyniku którego inflacja okazała się niższa od oczekiwań, było wyhamowanie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - twierdzi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, dodając, że w poziomie cen widać już wpływ rosyjskiego embarga na polskie mięso. - Ceny wieprzowiny na skutek rosyjskiego embarga spadły o 3,2 proc. w stosunku do lutego - podkreśla Wojciechowski.

Dla konsumentów to dobra wiadomość, ale zdaniem ekonomistów nie ma co liczyć, że ceny mięsa będą spadać w dłuższym okresie. - Ze względu na niskie pogłowie trzody chlewnej w najbliższych miesiącach spadek cen mięsa wieprzowego stopniowo wyhamuje - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Mimo wciąż umiarkowanej inflacji widać już jednak pewne ożywienie na rynku. - W ujęciu rocznym najwyższy wzrost cen odnotowano w kategorii rekreacja i kultura. Podrożały także koszty użytkowania mieszkań, żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, oferta restauracji i hoteli, minimalnie więcej trzeba było wydać także na usługi i towary związane ze zdrowiem. Zauważalny wzrost kosztów dostępu do rekreacji, kultury, hoteli oraz cen w restauracjach można odczytywać jako przesłankę wzrostu optymizmu konsumentów. Poprawa sytuacji na rynku pracy sprawia, że pracownicy zaczynają wydawać pieniądze po prostu na przyjemności co znajduje swoje odbicie w cenach - wskazuje Piotr Rogowiecki, dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

To wskazuje, że ten rok zakończymy bez podwyżek stóp procentowych. - Dzisiejsze dane nie zmieniają obrazu procesów inflacyjnych w polskiej gospodarce i nie wywrą większego wrażenia na RPP. Na horyzoncie nie widać jeszcze oznak pojawienia się silnej presji inflacyjnej, w związku z czym stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie prawdopodobnie jeszcze przez około rok - twierdzi Wiktor Wojciechowski. - Pierwszej "wyprzedzającej” podwyżki stóp procentowych można oczekiwać w marcu 2015 r. Czynnikiem ryzyka w dół dla naszego scenariusza stóp procentowych i inflacji jest ewentualne złagodzenie polityki pieniężnej przez EBC na posiedzeniu w maju br. oddziałujące w kierunku umocnienia złotego oraz zaostrzenie sytuacji politycznej na Ukrainie, przyczyniające się do spadku polskiego eksportu żywności do tego kraju i zwiększające ryzyko rozszerzenia zakresu rosyjskiego embarga na polską żywność - dodaje Jakub Borowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys na Wschodzie obniża inflację

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!