Kurs na innowacyjność z napędem UE

Kurs na innowacyjność z napędem UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa unijna perspektywa budżetowa to unikalna szansa dla polskiej gospodarki przeskoczenia tak trudnej dziś do pokonania bariery innowacyjności - stwierdził Sławomir Majman, prezes PAIiIZ podczas prezentacji raportu na temat rynku B+R+I w Polsce.

Sektor badawczo rozwojowy staje się jednym z największych inwestorów w Polsce i dotyczy to zarówno inwestorów zagranicznych, jak i krajowych - stwierdził prezes PAIiIZ. Projekty B+R od ubiegłego roku są w czołówce zgłaszanych do Agencji projektów. - Obecnie mamy w portfelu 43 takie projekty na różnych etapach analiz. Ich realizacja oznaczałaby 5 tys. przyzwoitych miejsc pracy dla kadry naukowo-inżynieryjnej - powiedział Sławomir Majman.

W nowej perspektywie budżetowej UE znaczenie tego sektora może jeszcze wzrosnąć. Unia Europejska w obecnej siedmiolatce stawia bowiem na intensywny rozwój działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. Nie wszystkie branże i sektory będą mogły jednak liczyć na jednakowe wsparcie w tej działalności. Z IV edycji raportu „Rynek B+R+I w Polsce - wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw przygotowanego przez Crido Taxand oraz PAIiIZ pod patronatem NCBR wynika, że preferowane będą branże wpisujące się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację. W przypadku Polski jest osiemnaście takich specjalizacji podzielonych na pięć obszarów tematycznych: Zdrowe społeczeństwo, biogospodarka, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Warto też przypomnieć, że w regionalnych programach operacyjnych zdefiniowano odrębne inteligentne specjalizacje dla każdego regionu.

Nowa perspektywa finansowa UE to także znaczne wzmocnienie instrumentów zwrotnych, jak również rosnące znaczenie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Wspólne przedsięwzięcia przedstawicieli obu środowisk będą mogły liczyć na premię przy udzielaniu wsparcia ze środków publicznych. W szczególności wspierany będzie rozwój Krajowych Klastrów Kluczowych. - Dla przedsiębiorstw inwestujących w prace badawczo rozwojowe, a równocześnie potrafiących współpracować z uczelniami wyższymi oraz instytutami badawczymi nadchodzi czas olbrzymiej szansy. W najbliższych latach wsparcie na B+R+I będzie ponad dziesięciokrotnie większe niż poprzedniej perspektywie finansowej w latach 2007-13 - przekonywał Michał Gwizda, partner w Credo Taxand.

Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki przestrzegała jednak przed pokładaniem nadmiernych nadziei w unijnych funduszach. - Nie osiągniemy wyższych wskaźników innowacyjności tylko przez większe nakłady i zmiany regulacyjne, chociaż oba te czynniki są bardzo ważne - mówiła wiceszefowa resortu gospodarki. - Innowacyjność to także odpowiednia edukacja, tworzenie warunków do ujawniania kreatywnego potencjału przedsiębiorców. Bardzo ważne jest również zrozumienie immanentnej cechy innowacyjności jaką jest ryzyko - podkreślała Grażyna Henclewska, dodając, że realizowana przez ministerstwo polityka nowej szansy (czyli uproszczenie prawa upadłościowego i naprawczego) służy właśnie większej akceptacji ryzyka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kurs na innowacyjność z napędem UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!