Kwieciński: wsparcie z UE może zwiększyć dynamikę PKB w br. o ok. 1 pkt proc.

Kwieciński: wsparcie z UE może zwiększyć dynamikę PKB w br. o ok. 1 pkt proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestycje wspófinansowane przez UE mogą zwiększyć dynamikę wzrostu gospodarczego w 2017 r. o blisko 1 pkt proc. - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego w latach 2018-2019 może to być ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.

W 2016 roku wpływ inwestycji z udziałem środków UE na dynamikę wzrostu PKB wyniósł - jak wskazał wiceminister - 0,4-0,6 punktu procentowego. "Natomiast w tym roku mamy szansę nawet na około 1 pkt proc. dodatkowo, właśnie dzięki funduszom unijnym" - poinformował Kwieciński.

"Wydaje mi się, że to jest realne, bo chcemy podpisać umowy na połowę wszystkich dostępnych środków. Oczywiście nie wszystkie te umowy podpisane będą miały swoje odbicie w PKB w tym roku. Ale wydaje mi się, że znacząca część" - wyjaśnił.

W jego ocenie najważniejsze dla polityki spójności będą lata 2018-2019. "Przewiduję, że w polityce spójności pik nastąpi w roku 2019. Tam będzie przynajmniej 1,5 pkt. proc." - dodał.

Wiceminister uważa, że polityka spójności na polską gospodarkę działa stabilizacyjnie. Nie obawia się więc, że Brexit wywrze tu negatywny skutek, a wręcz przeciwnie - przyspieszy dysponowanie środkami unijnymi w latach 2014-2020.

Jego zdaniem dla polskiej gospodarki największym zagrożeniem mogą być inne wydarzenia w gospodarce światowej. "Z tego punktu widzenia to ma często dużo większy wpływ, aniżeli nasze polityki wewnętrzne. Zresztą to widzimy: (...) głównym czynnikiem inflacji są ceny surowców, na to mamy znikomy wpływ. Ale ponieważ kupujemy je za granicą, to się przekłada na inflację i naszą gospodarkę" - tłumaczył.

Powiedział także, że z analiz Ministerstwa Rozwoju dotyczących poprzednich lat wynika, że w czasie spowolnienia gospodarczego w 2009 roku i w latach 2012-2013, fundusze unijne pomogły Polsce utrzymać dodatni wzrost. "Ten wzrost byłby po prostu bardzo mały, gdyby nie fundusze unijne" - podkreślił wiceminister.

Polska na lata 2014-2020 ma do wykorzystania 82,5 mld euro środków z Unii Europejskiej. W poprzedniej perspektywie (2007-2013) miała na to ok. 15 mld euro mniej.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!