Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

L. Skiba, MF: widać ożywienie w gospodarce w czwartym kwartale 2016 r.

Autor: PAP
03-01-2017 19:04
L. Skiba, MF: widać ożywienie w gospodarce w czwartym kwartale 2016 r.
Fot. Shutterstock.com

W czwartym kwartale 2016 r. widzimy ożywienie w polskiej gospodarce - powiedział we wtorek PAP wiceminister finansów Leszek Skiba. Podkreślił, że wzrost PKB w czwartym kwartale ub. r. wobec trzeciego kwartału 2016 r. był istotnie wyższy niż 1 proc.

Jak informował GUS, PKB wyrównany sezonowo liczony w ujęciu kwartał do kwartału wzrósł w trzecim kw. ub.r. o 0,2 proc., w drugim kw. o 0,8 proc., a w pierwszym spadł o 0,1 proc.
"W ujęciu rocznym wynik czwartego kwartału 2016 r. był słabszy niż w trzecim kwartale (gdy wzrósł o 2,5 proc. rdr - PAP). Jednak, aby mieć pełny obraz tendencji w gospodarce ważna jest dynamika kwartalna" - mówił wiceminister Skiba.

"W porównaniu do trzeciego kwartału, wzrost PKB w ostatnim kwartale ub.r. był istotnie wyższy niż 1 proc" - poinformował wiceminister. Podkreślił, że wskazują na to m.in. dane z polskiej gospodarki z ostatnich miesięcy zeszłego roku. Wiceminister zapewnił, że aktualna pozostaje prognoza wzrostu PKB na ten rok w wysokości 3,6 proc.

Skiba reprezentował resort finansów podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. Opowiedziała się ona za przyjęciem bez poprawek budżetu na 2017 r. w części dotyczącej m.in. NIK, GUS, KNF, podatków i obsługi długu.

Wiceminister mówił, że ustawa przewiduje wzrost dochodów podatkowych budżetu. Wyjaśnił, że podstawą ich wyliczenia są przyjęte założenia makroekonomiczne. Wskazał, że resort finansów zakłada, iż wzrost gospodarczy w tym roku będzie szybszy niż w zeszłym. "Jednocześnie widzimy też wzrost inflacji, co przełoży się na wzrost dochodów podatkowych, (...) ale także wzrost dochodów podatkowych będzie wynikał z działań nadzwyczajnych związanych z poprawą ściągalności w zakresie podatku VAT i CIT" - powiedział.

Wskazał na wprowadzoną w ubiegłym roku klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania; rozwijanie instrumentów bazujących na Jednolitym Pliku Kontrolnym, czyli szerszą analitykę; pakiet paliwowy, który ma pozwolić na utrzymanie dynamicznego wzrostu dochodów z VAT; uchwaloną w grudniu 2016 r. nowelizację ustawy o VAT.

"Zakłada się, że łączne dochody podatkowe wzrosną w ujęciu nominalnym o 6,9 proc. W istotnej części ten wzrost będzie wynikał ze wzrostu dochodów z VAT" - powiedział Skiba.

Mówił także o wprowadzonej niedawno zmianie podwyższającej kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających do 6,6 tys. zł. "Warto pamiętać, że ta zmiana rzeczywiście dotyczy dochodów uzyskiwanych w roku 2017, ale podatnicy będą rozliczać się w roku 2018. W związku z tym tak naprawdę powiększenie kwoty wolnej, która jest ubytkiem dochodów dla budżetu, będzie miała wpływ dopiero w roku 2018, a nie będzie miała wpływu na dochody podatkowe w roku 2017" - poinformował wiceminister.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP