XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Legalizacja małych przedsiębiorstw prywatnych na Kubie

Legalizacja małych przedsiębiorstw prywatnych na Kubie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jednoizbowy kubański parlament - Zgromadzenie Narodowe - zaaprobował w czwartek kontynuację reform gospodarczych, które Partia Komunistyczna wprowadzała od 7 lat z inicjatywy prezydenta Raula Castro, i postanowił, że małe firmy prywatne będą mogły mieć osobowość prawną.

Parlament, który zbiera się dwa razy do roku, zatwierdził formalnie dokumenty przyjęte przez Partię Komunistyczną dotyczące dalszego ostrożnego reformowania kubańskiego modelu gospodarczego w latach 2016-2021.

Uchwała parlamentu podjęta na 9 miesięcy przed zapowiedzianym przez 86-letniego Raula Castro ustąpieniem ze stanowiska prezydenta po dwóch kadencjach, jest określana jako "ostatnia wersja reform Raula".

Kubański wiceprezydent Marino Murillo w trakcie dyskusji nad uchwałą parlamentu podkreślił, że koncentracja bogactw i własności w jednych rękach nie będzie dozwolona, ale dozwolone są "formy własności prywatnej" w gospodarce.

Murillo, były minister gospodarki (2014-2016), zwany popularnie "cesarzem reform", stoi na czele Stałej Komisji do spraw wdrażania i rozwijania polityki gospodarczej, której zadaniem jest kształtowanie modelu gospodarczego Kuby.

Reforma gospodarki zapoczątkowana przed siedmiu laty przez Raula Castro i zrewidowana na zjeździe Partii Komunistycznej w kwietniu 2016 roku potwierdziła zielone światło dla podejmowania autonomicznej działalności gospodarczej przez poszczególne osoby i tworzenia nierolniczych spółdzielni pracy.

Ustawodawstwo z 2011 roku zezwala Kubańczykom na podejmowanie działalności zarobkowej i gospodarczej na własną rękę, z której dochód może przekraczać pół miliona peso, oraz kontraktowanie siły roboczej. Dzięki temu mnożą się na Kubie średnie, małe i tzw. mikroprzedsiębiorstwa, ale nie mają one formalnie osobowości prawnej.

Dokumenty przyjęte w czwartek przez Zgromadzenie Narodowe po raz pierwszy uznały konieczność nadania tym prywatnym firmom osobowości prawnej, ale podkreślają, że te przedsiębiorstwa mają "znaczenie komplementarne", podczas gdy w gospodarce ma dominować sektor państwowy.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Legalizacja małych przedsiębiorstw prywatnych na Kubie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!