Liczba kredytów mieszkaniowych maleje

Liczba kredytów mieszkaniowych maleje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W III kwartale br. banki udzieliły mniej kredytów mieszkaniowych niż w II kw. tego roku - wynika z cyklicznego raportu, przedstawionego na czwartkowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kw. 2015 r. banki udzieliły 43,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,7 mld zł.

To odpowiednio o 5,5 proc. oraz 3,52 proc. mniej niż w II kw. tego roku - donosi raport. Jednocześnie to wartości odpowiednio o 0,67 proc. oraz 5,11 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.

"Oznacza to, że rok 2015 zakończy się na poziomie roku 2014" - komentował na konferencji Jacek Furga z ZBP, prezes Centrum AMRON. "Nie może być mowy o tym, że trend na rynku kredytów hipotecznych się zmienia" - dodał.

Raport informuje też, że od stycznia do września 2015 r. banki podpisały 132 618 umów o łącznej wartości 28,7 mld zł.

Wynika z niego także, że w III kw. 2015 r. stan zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych był niższy o 0,91 proc. od notowanego na koniec II kw. Wynikało to m.in. z wahań kursu franka szwajcarskiego, które spowodowały spadek zadłużenia gospodarstw domowych.

W III kw. br. odnotowano także, jak donosi raport, spadek udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych, zarówno ogółem, jak i w poszczególnych walutach. Kredyty zagrożone w III kw. stanowiły 3,31 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych i w stosunku do II kw. ich udział spadł o 0,07 punktów procentowych.

Także o 0,07 punktów procentowych spadła liczba kredytów zagrożonych we frankach szwajcarskich, w porównaniu do II kw. W III kw. ich udział wyniósł 3,54 proc.

Podczas konferencji prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz mówił także, że rekomenduje nowemu rządowi, by "odkrył skarby polskiej gospodarki". Zaznaczył, że powinno się "dostrzec, iż w wielkich zasobach mieszkaniowych oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego kryje się wielki potencjał rozwojowy".

"To w oparciu o te zasoby mogą być emitowane różne papiery wartościowe, ale także zasoby te mogą być swoistym punktem oparcia dla rozwoju biznesu w Polsce i rozwoju budownictwa mieszkaniowego" - mówił prezes ZBP.

Zdaniem Pietraszkiewicza "ważne jest też zweryfikowanie gospodarki przestrzennej", bo obecnie "koszty życia w niektórych miejscowościach dochodzą do absurdu". Dodał, że chodzi mu np. o koszty dojazdów do pracy czy utrzymania mediów, takich jak wodociągi, kanalizacja i energetyka, co jest "niezmiennie kosztochłonne".

Pietraszkiewicz zaapelował także do "osób zamożniejszych, by zechciały inwestować w budownictwo na wynajem". "To jest także program dywersyfikacji ich zasobów finansowych" - mówił.

Na czwartkowej konferencji ZBP przedstawiono również m.in. listopadowy Monitor Bankowy ze wskaźnikiem Pengab, opisującym koniunkturę bankową. Wyniósł on 21,9 pkt i od poprzedniego październikowego badania spadł o 0,8 pkt.

Z kolei z przedstawionych przez Monitor Bankowy prognoz wynika, że prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw obniżyły się w listopadzie o 7 punków proc., a prognozy sytuacji ekonomicznej kraju o 4 punkty proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Liczba kredytów mieszkaniowych maleje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!