XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

List 9 unijnych przywódców na rzecz wzrostu i wspólnego rynku

List 9 unijnych przywódców na rzecz wzrostu i wspólnego rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed przyszłotygodniowym szczytem UE premierzy ośmiu krajów członkowskich, w tym Wielkiej Brytanii i Polski oraz prezydent Litwy podpisali się pod listem do przywódców Unii, w którym apelują o "nowy kierunek gospodarczy" i dokończenie budowy unijnego wspólnego rynku.

KE z zadowoleniem odebrała list jako poparcie już zgłoszonych przez nią propozycji, których celem jest wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy w UE.

List do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zaprezentował premier Wielkiej Brytanii David Cameron w Londynie. Podpisali się pod nim także premierzy: Donald Tusk, Mark Rutte (Holandia), Fredrik Reinfeldt (Szwecja), Lars Lokke Rasmussen (Dania), Mari Kiviniemi (Finlandia), Andrus Ansip (Estonia), Valdis Dombrovskis (Łotwa) i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Są to unijne kraje tzw. północy, w większości spoza strefy euro.

Zauważają oni, że gospodarka europejska jest mało wydajna, boryka się z problemem wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, niskimi nakładami na inwestycje, a jej ranga gospodarcza w świecie spada. Ostrzegają, że w najbliższych pięciu latach gospodarka UE będzie rozwijała się wolniej niż większość rozwiniętych gospodarek świata i wszyscy jej najważniejsi konkurenci.

"Ignorowanie tej sytuacji jest niebezpieczne. Wprawdzie ożywienie się rozpoczęło, a niektóre kraje powróciły na ścieżkę prężnego wzrostu i realizują reformy, jednak inne rozwinięte gospodarczo regiony są dla Europy jako całości dużym wyzwaniem" - zaznaczają w liście.

"Bez większej ambicji i zasadniczych reform, które mają na celu uwolnienie przedsiębiorczości, otwarcie rynków i promowanie innowacji, w tym zielonych technologii, czeka nas spadek produktywności, wysokie bezrobocie, stracone inwestycje i względny spadek gospodarczy" - ostrzegają sygnatariusze.

Podkreślają, że państwa UE muszą zdobyć się na wysiłek i już na najbliższym szczycie UE 24-25 marca zobowiązać się do reform w czterech zasadniczych dziedzinach.

Są to: usunięcie barier hamujących rozwój rynku wewnętrznego (zwłaszcza w usługach, technologiach cyfrowych i energii); dokończenie rozmów ws. liberalizacji międzynarodowego handlu (tzw. rundy z Dauhy); zmniejszenie ciężaru regulacji prawnych, zwłaszcza dla małych i średnich firm, tak aby łatwiej było je zakładać; pobudzenie innowacyjności.

Sygnatariusze uwypuklają też konieczność uzdrowienia finansów publicznych. "Bez dyscypliny fiskalnej nie da się stworzyć podstaw silnego i trwałego wzrostu w przyszłości - napisali. - Potrzebne są decyzje w sprawie ograniczenia marnotrawstwa, mądrego wydawania środków i redukcji długu przy równoczesnym inwestowaniu we wzrost".

"KE odbiera ten list jako bardzo pozytywny sygnał i zapowiedź poparcia dla swoich propozycji. Zawarte w tym liście priorytety są zasadniczo zbieżne z unijną strategią Europa 2020, a przede wszystkim planami działań zawartymi przez KE w pakcie na rzecz rynku wewnętrznego i w rocznej analizie perspektyw wzrostu gospodarczego, do której zresztą list szefów państw i rządów wprost i w bardzo pozytywnym tonie nawiązuje" - powiedział PAP rzecznik KE Cezary Lewanowicz.

Nawiązując do czterech priorytetowych obszarów wymienionych w liście, powiedział, że "rynek wewnętrzny, handel międzynarodowy, wsparcie dla przedsiębiorstw i innowacje to są priorytety, którym służyć mają reformy opracowane przez KE, mające na celu zrównoważony wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy".

Lewanowicz podkreślił, że wśród sygnatariuszy listu są Polska i Dania - kraje, które będą sprawować kolejne prezydencje w Radzie UE.

"Kiedy dwa kraje, które zaraz zaczną sprawować prezydencje, podpisują się pod apelami o reformy, to jest bardzo pozytywny sygnał" - oświadczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: List 9 unijnych przywódców na rzecz wzrostu i wspólnego rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!