Łotwa. Szef banku centralnego wypuszczony z aresztu za kaucją

Łotwa. Szef banku centralnego wypuszczony z aresztu za kaucją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zatrzymany prezes łotewskiego banku centralnego Ilmars Rimszeviczs został w poniedziałek wypuszczony z aresztu za kaucją. Podejrzewany jest o wzięcie łapówki w wysokości 100 tys. euro - informują tamtejsze media.

  • Rimszeviczs pełni funkcję szefa Banku Łotwy od 2001 roku.
  • Został zatrzymany przez państwowe biuro ds. zwalczania korupcji i zapobiegania jej (KNAB).
  • Wobec niego i pryrwatnej osoby zostało wszczęte postępowanie sądowe. 

Kaucję w wysokości 100 tys. euro wpłacił przyjaciel zatrzymanego.

Rimszeviczs, który pełni funkcję szefa Banku Łotwy od 2001 roku, został w sobotę zatrzymany przez państwowe biuro ds. zwalczania korupcji i zapobiegania jej (KNAB). Prezesa Banku Łotwy długo przesłuchiwano oraz dokonano przeszukania jego biura i jednej z jego nieruchomości.

Szef KNAB Jekabs Straume potwierdził w poniedziałek, że wobec państwowego urzędnika oraz wobec osoby prywatnej wszczęto postępowanie sądowe. "Urzędnik państwowy wysokiego szczebla jest podejrzewany o wymuszenie i wzięcie łapówki w wysokości co najmniej 100 tys. euro" - mówił Straume na konferencji prasowej w Rydze. Dodał, że oskarżenia te "nie pozwalają urzędnikowi na dalsze pełnienie sprawowanej funkcji".

Biuro nie podało więcej szczegółów dotyczących czynów, o które podejrzewa się Rimszeviczsa.

Także premier Łotwy Maris Kuczinskis po zakończeniu w poniedziałek nadzwyczajnego posiedzenia rządu mówił, że Rimszeviczs nie będzie mógł sprawować swojej funkcji, nawet jeśli zostanie zwolniony z aresztu. Również minister finansów Dana Reizniece-Ozola oceniła w niedzielę, że szef Banku Łotwy powinien zrezygnować z funkcji na czas prowadzonego przez KNAB śledztwa.

Z kolei adwokat Rimszeviczsa Saulvedis Varpinsz oświadczył, że jego klient odrzuca zarzuty biura antykorupcyjnego. Prawnik podkreślił, że oskarżenia "zostały wyrażone jedynie ustnie"; "na razie nie dostaliśmy żadnego konkretnego dokumentu" - dodał.

Jednocześnie szef łotewskiej policji kryminalnej Andrejs Griszins poinformował, nie podając nazwisk, o wszczęciu śledztwa w związku ze skargą wniesioną przez łotewski bank Norvik. Dotyczy ona - jak tłumaczył - łapówki wymuszanej od głównego akcjonariusza banku przez "wysokiego rangą urzędnika łotewskiego sektora finansowego".

Przedstawiciele Norvik Banka oświadczyli, że Rimszeviczs przez lata usiłował wymusić od firmy pieniądze i nadużywał władzy. Ponadto w rozmowie z AP prezes Norvik Banka Grigorij Guselnikow powiedział, że ludzie powiązani z Rimszeviczsem chcieli, by bank prał pieniądze pochodzące z Rosji.

Agencje prasowe podkreślają, że jako szef banku centralnego państwa, którego walutą od 2014 r. jest euro, Rimszeviczs jest też członkiem Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, przez co uczestniczy w ustalaniu polityki monetarnej 19 państw strefy euro.

Premier Kuczinskis, informując w niedzielę o zatrzymaniu Rimszeviczsa, zapewnił, że "nie ma sygnałów o istniejącym zagrożeniu dla łotewskiego systemu finansowego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łotwa. Szef banku centralnego wypuszczony z aresztu za kaucją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!