Majowy wzrost produkcji przemysłowej. Duży spadek w budownictwie

Majowy wzrost produkcji przemysłowej. Duży spadek w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 13,7 proc.

GUS podał, że w okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy notowano wzrost o 4,1 proc. Produkcja budowlano-montażowa była o 12,5 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,8 proc.) i o 3,6 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br.

Urząd zwrócił uwagę, że po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja sprzedana przemysłu była o 3,6 proc. wyższa niż w maju 2015 r. i o 0,9 proc. niższa w porównaniu do kwietnia br.

GUS poinformował ponadto, że w stosunku do maja ub.r., wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 - spośród 34 - działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów tekstylnych (o 17,9 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 16,3 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 11,5 proc.), mebli (o 10,6 proc.), artykułów spożywczych (o 9,1 proc.), wyrobów z metali (o 8,3 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 6,9 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 5,7 proc.).

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2015 r., wystąpił w dziewięciu działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 24,8 proc.) (wobec wzrostu o 20,5 proc. przed rokiem), w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 10,5 proc.), w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 10,3 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 9,0 proc.).

GUS dodał, że w przypadku produkcji budowlano-montażowej (w cenach stałych), która obejmowała roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym w Polsce przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, była w maju 2016 r. niższa o 13,7 proc. niż przed rokiem. Wtedy notowano wzrost o 1,3 proc., a w porównaniu z kwietniem br. była wyższa o 7,9 proc.

Po eliminacji wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa była niższa o 12,7 proc. niż w analogicznym miesiącu 2015 r. i o 1,6 proc. w porównaniu z kwietniem br.

Urząd statystyczny podał, że w stosunku do maja ub.r., spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa. W jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi, specjalistycznymi zanotowano spadek o 16,5 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 15,1 proc.), a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków (o 9,8 proc.).

W porównaniu z kwietniem 2016 r., wzrost produkcji wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 23,5 proc.) oraz w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1 proc.). Spadek odnotowano w przypadku firm realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (o 2,6 proc.).

GUS poinformował też, że według wstępnych danych, w maju br. zarówno ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,7 proc. w porównaniu z majem ub.r.

W okresie styczeń-maj 2016 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,3 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy również notowano spadek o 2,6 proc. Ceny produkcji budowlano- montażowej były niższe o 0,7 proc. W 2015 r. był to spadek o 0,4 proc.

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga ocenił, w przesłanym PAP komentarzu, dane GUS jako "dość rozczarowujące". "Z jednej strony, nie można wykluczyć, że było to po części efektem dużej liczby świąt i długich weekendów w maju tego roku. (...) Z drugiej strony, możliwe, że za gorszym odczytem przemysłu stoi jednak strukturalna słabość popytu zewnętrznego" - zaznaczył.

"Tempo wzrostu gospodarczego w Niemczech i całej strefie euro jest wprawdzie całkiem niezłe, co teoretycznie powinno sprzyjać polskim firmom produkującym na rynki zagraniczne. Jednak struktura tego wzrostu nie jest dla nas idealna; jest on generowany głównie przez popyt wewnętrzny, podczas gdy dynamika handlu zagranicznego krajów europejskich pozostaje przytłumiona" - dodał.

Reluga zauważył, że duża część naszych eksporterów to producenci towarów pośrednich, dostawcy dla firm-eksporterów z krajów Europy Zachodniej. "Mimo to w maju nadal najszybciej rosła produkcja w działach tradycyjnie produkujących w dużym stopniu na eksport (dwucyfrowa dynamika m.in. w produkcji tekstyliów, komputerów, pojazdów mechanicznych, mebli), więc być może te obawy są nieco przesadzone i w kolejnych miesiącach nastąpi ożywienie dynamiki produkcji" - ocenił.

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski zwrócił uwagę, że w przemyśle nadal utrzymuje się korzystna struktura wzrostu, który oparty jest głównie na branży przetwórstwa przemysłowego, rosnącej w wyższym niż cały przemysł tempie 5,5 proc. rok do roku. "Natomiast w dół wzrost w przemyśle ciągną branże powiązane z surowcami, a więc górnictwo i wydobywanie, czy wytwarzanie i zaopatrywanie w energię" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Majowy wzrost produkcji przemysłowej. Duży spadek w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!