PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Marszałek Sowa: program "Śląsk 2.0" korzystny też dla Małopolski

Autor: PAP
01-07-2015 20:46
Marszałek Sowa: program "Śląsk 2.0" korzystny też dla Małopolski
fot. Fotolia

Marszałek Małopolski Marka Sowy ocenił, że program "Śląsk 2.0" zawiera rozwiązania korzystne także dla Małopolski. Wymienił m.in. budowę drogi ekspresowej S1 wraz z obwodnicą Oświęcimia, modernizację linii kolejowych i zapowiedź obniżenia akcyzy dla przemysłu energochłonnego.

"Rada Ministrów na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach uchwaliła wczoraj program +Śląsk 2.0+. Wbrew tytułowi ten program w dużej mierze odnosi się także do województwa Małopolskiego i obejmuje swym oddziaływaniem również nasz region" - powiedział w środę na konferencji prasowej Sowa. Dodał, że jest to realizacja ustaleń ze stycznia tego roku, kiedy teren Małopolski został do programu reindustrializacji Śląska dołączony.
Marszałek podkreślił, że w programie "znalazły potwierdzenie bardzo ważne i oczekiwane inwestycje" takie jak: droga ekspresowa S1 wraz z obwodnicą Oświęcimia, pakiet kolejowy m.in. modernizacja linii kolejowej na odcinku Kraków-Katowice, linii Trzebinia-Oświęcim-Czechowice Dziedzice oraz Katowice-Oświęcim.

Czytaj też: Program nie tylko dla Śląska

Dodał, że są tam zapisane także rozwiązania ważne dla rozwoju Nowej Huty i dla przedsiębiorstw, reprezentujących sektor energochłonny (przede wszystkim górnictwo, hutnictwo, metalurgię oraz przemysł chemiczny), m.in. zapowiedź zmiany ustawy o podatku akcyzowym. "To dotyczy Arcelor Mittal, Zakładów Górniczo-Hutniczych +Bolesław+ i szeregu innych przedsiębiorstw, którym da szansę na poprawę konkurencyjności nie tylko na rynku europejskim, ale i globalnym" - ocenił marszałek.

Jego zdaniem prace nad zmianą ustawy o akcyzie powinny być zrealizowane jeszcze w tej kadencji parlamentu i zaczną obowiązywać od 2016 r.

Według Sowy ważne jest też utworzenie dodatkowych funduszy: Funduszu Inwestycji Samorządowych z budżetem 600 mln zł, Funduszy Inwestycji Infrastrukturalnych z 4,4 mld zł na duże inwestycje w regionach oraz Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw z 1,5 mld zł.

Marszałek podkreślił, że ogromne możliwości daje program "E-kumulator" - utworzony przez ministerstwo środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z budżetem 1 mld zł na inwestycje w ochronie środowiska.

"Pożyczki które mogą sięgać 95 mln zł będą mogły być umarzane w 20 proc. po uzyskaniu efektu ekologicznego. To bardzo dobry instrument realizacji planów rozwojowych, ale i zobowiązań przedsiębiorców, którzy muszą spełniać restrykcyjne normy wyznaczone w dyrektywach UE" - mówił Sowa.

We wtorek rząd na posiedzeniu w Katowicach przyjął dokument "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej". Prace nad nim trwały od 7 stycznia br. Pięć filarów programu to: wzrost konkurencyjności gospodarki Śląska i Małopolski Zachodniej, inwestycje, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej oraz oszczędzającej zasoby naturalne, kształcenie nowoczesnych kadr dla nowoczesnego przemysłu i wsparcie budowania aglomeracji.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP