Martin Schulz chce dla SPD resortu finansów

Martin Schulz chce dla SPD resortu finansów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący SPD Martin Schulz domaga się dla swojej partii w przypadku utworzenia koalicji z blokiem partii chadeckich CDU/CSU teki ministra finansów - donosi "Handelsblatt". Dotychczas resortem tym rządzili politycy CDU.

"Celem jest federalne ministerstwo finansów" - miał według niemieckiego dziennika kół gospodarczych "Handelsblatt" powiedzieć 13 grudnia Martin Schulz w trakcie spotkania z posłami SPD z Zagłębia Ruhry.

Resort finansów od objęcia przez Angelę Merkel w 2005 roku stanowiska kanclerza pozostawał w gestii CDU. Co więcej zrównoważony budżet uważany jest za jedno z głównych osiągnięć jej rządu.

Ostatnio resortem kierował Wolfgang Schaeuble, a po powołaniu go na stanowisko szefa Bundestagu jego obowiązki pełni komisarycznie zaufany Merkel, Peter Altmaier.

Do pierwszego spotkania liderów CDU, CSU i SPD ws. nowego rządu doszło 13 grudnia. Partie wyraziły zgodę na podjęcie rozmów o koalicji rządowej. Do następnego spotkania w gronie szefów trzech partii ma dojść 20 grudnia. Na początek stycznia zaplanowano pierwsze rozmowy sondażowe.

Czytaj także: Niemiecki polityk zapowiada odnowę Europy

Według "Handelsblatta" Schulz krytykuje brak zdecydowanego poparcia dla rozmów z chadekami ze strony swojej partii. Szef SPD powiedział, że jest celem "strzałów zza węgła".

W SPD występują silne opory przeciwko koalicji z Merkel. Część socjaldemokratów jest zdania, że ich partia straciła w minionych czterech latach na współpracy rządowej z chadekami, a kontynuowanie koalicji może być "gwoździem do trumny" dla SPD. Partia Schulza rozważa możliwość tolerowania rządu mniejszościowego Merkel, na co jednak nie zgadzają się CDU i CSU.

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

Czytaj również: Sojusznik Angeli Merkel wzmacnia antyimigrancki przekaz

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, zwłaszcza w sprawach międzynarodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Martin Schulz chce dla SPD resortu finansów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!