XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mateusz Morawiecki: KE, PE i Rada UE powinny niezwłocznie zająć się Paradise Papers

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

  • Problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu - uważa Mateusz Morawiecki.
  • Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze - dodaje wicepremier.
  • Zdaniem wicepremiera pokazuje to, że problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu.

W przekazanym w poniedziałek oświadczeniu, Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę, że Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości.

- Doniesienia prasowe ostatnich dni pokazują, że polskie zabiegi o nowy międzynarodowy ład podatkowy są jak najbardziej uzasadnione - skomentował informacje ujawnienie przez międzynarodowy zespół dziennikarzy śledczych tzw. Paradise Papers.

Chodzi o ustalenia międzynarodowego konsorcjum dziennikarzy śledczych (International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) w Waszyngtonie oraz z 380 dziennikarzami z 70 krajów. Ich zdaniem w interesy w oazach podatkowych zamieszanych jest wiele wpływowych osób na całym świecie. W dokumentach pojawiły się nazwiska ponad 120 polityków z prawie 50 krajów, a także m.in. osób bardzo bogatych, sportowców i przedsiębiorców.

- Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich. Raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Hiszpanii. Raje dla nielicznych, to spadek poziomu życia dla 99 procent społeczeństw - ocenił wicepremier Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera pokazuje to, że problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu. - Funkcjonowanie rajów podatkowych tak długo było możliwe tylko dzięki skali zaangażowania ludzi i korporacji z pierwszych stron gazet - zaznaczył Morawiecki.

Według wicepremiera Lux Leaks i Panama Papers było przełomem, ale Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze.

Morawiecki zaznaczył, że płacenie podatków nie może być obowiązkiem, od którego obowiązuje immunitet dla najbogatszych i globalnych korporacji. - Sprawiedliwość polega na równości wobec prawa. Raje podatkowe nie mogą być przywilejem możnych, strzegącym ich przed partycypacją w kosztach funkcjonowania współczesnych państw, bo przecież współczesna gospodarka już i tak premiuje właścicieli kapitału kosztem reszty społeczeństwa - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że raje podatkowe to podwójny przywilej kapitalizmu nielicznych, w którym interesy większości są lekceważone. - Tylko nowy model republikańsko-demokratycznego kapitalizmu może pomóc odbudować dobrobyt dla wszystkich i jest to wielkie wyzwanie współczesnej Europy - ocenił Morawiecki.

Przypomniał, że Polska jest od dwóch lat europejskim liderem w redukowaniu luki VAT, a także jednym z pierwszych państw, które regularnie podnosi problem rajów podatkowych na spotkaniach unijnych ministrów finansów.

Wicepremier w swoim oświadczeniu przypomniał też, że Uniwersytet w Amsterdamie zakończył ostatnio program badania jurysdykcji, gdzie najczęściej udają się bogaci ludzie i bogate firmy, aby zyskać na korzystnych rozliczeniach podatkowych. Zwraca uwagę, że zdaniem zespołu badawczego z tego uniwersytetu trzy główne raje podatkowe to Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania. Kraje te stosują najtrudniejsze do wychwycenia formy unikania płacenia uczciwych podatków w miejscach, gdzie przychód i dochód powstają.

- Apelujemy do społeczeństw tych krajów, aby wywarły presję na swoich przywódców politycznych, żeby te już dziś najwyżej rozwinięte i najbogatsze kraje świata nie stosowały dumpingu podatkowego wobec słabszych państw, zwłaszcza takich jak Polska, które historia, nie z naszej winy, potraktowała mniej łaskawie, czy po prostu brutalnie - czytamy w oświadczeniu wicepremiera.

- Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko na globalnym poziomie, dlatego też konieczna jest umowa podobna do dawnego Bretton Woods, która zawierałaby nowe reguły międzynarodowego prawa podatkowego. Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości - mówił Morawiecki.

Brytyjska królowa Elżbieta II, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i piosenkarze Bono oraz Madonna są wśród 127 znanych osobistości zamieszanych w skandal związany z rajami podatkowymi - wynika ze śledztwa dziennikarskiego "Paradise Papers". Zobacz: Elżbieta II, Bono, Madonna zamieszani w skandal "Paradise Papers"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: KE, PE i Rada UE powinny niezwłocznie zająć się Paradise Papers

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!