Merkel: brak woli do kompromisu po stronie Grecji

Merkel: brak woli do kompromisu po stronie Grecji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła w poniedziałek Grecji brak woli do kompromisu, ale zadeklarowała gotowość do dalszych rozmów z Atenami. Wicekanclerz Sigmar Gabriel oskarżył rząd Grecji o kierowanie się ideologią.

W związku z sytuacją w Grecji Merkel zaprosiła do urzędu kanclerskiego liderów partii tworzących jej rząd - CDU, CSU i SPD oraz partii opozycyjnych reprezentowanych w Bundestagu - Lewicy i Zielonych. W spotkaniu wzięli także udział szefowie klubów parlamentarnych tych ugrupowań. O przebiegu negocjacji z Grecją poinformował uczestników narady minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Po spotkaniu Merkel oświadczyła, że dotychczasowy program pomocowy dla Grecji zakończy się we wtorek o północy, co oznacza, że po tym czasie "nie istnieje żadna podstawa dla pomocy". Kanclerz zadeklarowała równocześnie, że jeśli grecki rząd poprosi o wznowienie rozmów, "na przykład po referendum", Niemcy nie odrzucą takiej prośby.

Nawiązując do "sedna sporu", Merkel powiedziała, że w Unii Europejskiej obowiązuje zasada "solidarności i (...) odpowiedzialności jako dwóch stron jednego medalu". Europa może - jej zdaniem - dobrze funkcjonować tylko wtedy, gdy będzie "zdolna do kompromisów". "Nikt nie może dostać 100 procent" - zastrzegła.

Kanclerz podkreśliła, że propozycja pomocy dla Grecji ze strony UE była "wspaniałomyślna" i pomyślana jako unijny wkład do kompromisu. "Trzeba stwierdzić, że po stronie greckiej nie było woli do kompromisu, co uwidoczniło się w przerwaniu negocjacji i decyzji o referendum" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Podkreśliła, że UE nie zmieni zdania, iż solidarność i własne wysiłki są ze sobą związane. Jeśli te zasady nie będą przestrzegane, euro "poniesie fiasko, a tego nie chcemy".

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Unia Europejska jest obecnie lepiej przygotowana do sytuacji kryzysowych niż kilka lat temu. Wymieniła pakt fiskalny, unię bankową i fundusz pomocowy EMS wśród instrumentów pozwalających na skuteczną walkę z kryzysem.

Wicekanclerz Gabriel (SPD) zarzucił greckiemu rządowi pod przewodnictwem lewicowej Syrizy kierowanie się ideologią w polityce gospodarczej. Zaznaczył, że strona grecka "zabiegała o unijną pomoc bez żadnych warunków". "Europa nie może trwale udzielać bezwarunkowej pomocy" - zastrzegł socjaldemokrata. Rząd w Atenach dąży z pobudek ideologicznych do zmiany strefy euro, co stwarza niebezpieczeństwo dla całego eurolandu - uznał Gabriel.

Wicekanclerz podkreślił, że greckie referendum zdecyduje o pozostaniu lub wyjściu Grecji ze strefy euro. Jego zdaniem Europa znajduje się w "najpoważniejszym kryzysie od traktatów rzymskich" (akt założycielski z 1957 roku).

Merkel, pytana przez dziennikarzy, czy przyłączy się do apeli skierowanych do Greków, by głosowali w referendum za unijnym programem pomocy, zastrzegła, że nie będzie wywierać żadnej presji na wynik głosowania. "Nie możemy stwarzać wrażenia, że wywieramy presję, że sugerujemy Grekom - dumnemu narodowi, co powinni uczynić" - podkreśliła.

Merkel powiedziała, że nie widzi obecnie potrzeby zwoływania nadzwyczajnego szczytu UE. "Musimy być bardzo ostrożni i zastanowić się, jakie przesłanie wyślemy" - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, "zawsze przyjmuje zaproszenia". "Obecnie nie widzę jednak koniecznego powodu, by zwoływać nadzwyczajny szczyt" - wyjaśniła. Jej zdaniem od piątku sytuacja nie uległa zmianie. Szczyt będzie miał sens po referendum w Grecji wyznaczonym na 5 lipca. Merkel zwróciła uwagę, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie zwołał dotąd nowego szczytu.

W środę w Bundestagu odbędzie się debata na temat Grecji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel: brak woli do kompromisu po stronie Grecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!