Metropolia Silesia w praktyce

Metropolia Silesia w praktyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy, żeby ludzie identyfikowali się z Metropolią Silesia, ale także, żeby widzieli, że jej istnienie przynosi praktyczne efekty - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, przewodniczący zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Jakimi tematami Górnośląski Związek Metropolitalny chce się zająć na VI Europejskim Kongresie Gospodarczym?

- Jako współorganizator Kongresu będziemy chcieli położyć mocny akcent na problematykę samorządową, kolejny raz podnieść sprawę organizacji życia w obszarach silnie zurbanizowanych, ale także zająć się bieżącymi sprawami gmin, jak np. narzuconym przez rząd limitem zadłużenia, bardzo doskwierającym samorządom. Kongres to świetna okazja do spotkania się z przedstawicielami rządu, zweryfikowania faktów, wyrażenia opinii, konstruktywnej polemiki.
Ważny jest także kontakt ze światem biznesu. Samorządy coraz częściej sięgają po działania związane z partnerstwem publiczno-prywatnym.

Co pan myśli o opinii, że partnerstwo publiczno-prywatne rozwinie się dopiero, gdy Unia Europejska przestanie na dużą skalę wspomagać Polskę, czyli po roku 2020?

- Nałożenie gorsetu finansowego i ograniczenie możliwości zadłużania się spowodowało, że w przypadku dużych inwestycji gminy już szukają wsparcia prywatnego. Na przykład Radzionków zdecydował się na dialog konkurencyjny, chcąc w perspektywie najbliższych miesięcy wymieniać całe oświetlenie uliczne z pomocą partnera prywatnego. Jestem przekonany, że na rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego nie musimy czekać do roku 2020.

Na jakich innych płaszczyznach biznes może się spotkać z samorządem?

- Gminy na pewno będą chciały sięgnąć po środki unijne, ale mogą mieć problem z własnym wkładem na skutek wspomnianego wcześniej ograniczenia możliwości zadłużania się. Tu się pojawia miejsce na montaże finansowe z udziałem kapitału prywatnego. Inna płaszczyzna to inwestycje biznesowe, szczególnie w budownictwie developerskim. Ważna jest także wymiana informacji. Myślę, że inwestorzy chcą usłyszeć, na ile Metropolia Silesia jest atrakcyjna i co może im zaproponować. Na pewno tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, strefy aktywności gospodarczej, które gminy tworzą, a w których można skorzystać z pomocy publicznej np. w postaci zwolnień od podatków lokalnych

To narzędzia stosowane od lat. Dalej mają moc przyciągania inwestorów?

- Tak, my już je znamy. W wielu gminach przyniosły spodziewane efekty. Jestem zdania, że nadal trzeba podążać za nurtem inwestycyjnym. Wszyscy razem w GZM, i każdym z miast z osobna, chcemy, żeby inwestorzy lokowali w dwumilionowej konurbacji górnośląskiej swoje przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że są tu miasta, które przechodząc, jak Świętochłowice, gruntowną restrukturyzację przemysłu ciężkiego, zmieniły lub zmieniają swoje oblicze. Stajemy się coraz bardziej konkurencyjni, w wielu miastach tworzone są jednostki badawczo-rozwojowe, także w obszarze nowych technologii.

Co ma do zaproponowania inwestorom Metropolia Silesia?

- Znajdujemy się w sercu województwa śląskiego. To właśnie tu jest prężny ośrodek przemysłowy i to nie tylko w klasycznym jego rozumieniu. Rozwijają się u nas branża motoryzacyjna, czy farmaceutyczna. To tu wytwarza się 8 proc. PKB Polski i ponad połowę PKB woj. śląskiego. Jesteśmy świetnie skomunikowani: przez obszar Metropolii Silesia przebiegają autostrady A1, A4 i Drogowa Trasa Średnicowa. Do dyspozycji są trzy lotniska: Katowice Pyrzowice, Kraków Balice i Ostrawa. Mamy specjalną strefę ekonomiczną i prowadzimy spójną politykę inwestycyjną. Walorem Metropolii Silesia jest jej różnorodność. Inwestycje - niezależnie, czy chodzi o produkcję przemysłową, BPO czy nieruchomości - znajdą na pewno dobre miejsce dla siebie.

Jak wyglądają relacje z gminami tworzącymi związek?

- Coraz lepiej. Stale się poznajemy, uczymy się siebie i coraz częściej zauważamy, że integracja jest potrzebna a wiele spraw załatwia się wspólnie z większą korzyścią niż pojedynczo.

Kiedy się spojrzy na bilans GZM, widać, że spora część to działania w sferze kultury. Chodzi o budowanie wspólnej tożsamości mieszkańców 14 miast, o którą mimo 8 lat działania GZM ciągle trudno?

- To istotna część naszej aktywności. Moim celem jest jednak, żeby działalność Związku nie ograniczała się jedynie do miękkich projektów odnoszących się do sfery niematerialnej. Dlatego zajmujemy się wspólnymi zakupami energii, utrzymaniem DTŚ, czy stworzeniem systemu tras rowerowych. To sprawy namacalne. Chcemy, żeby ludzie identyfikowali się z Silesią, ale także, żeby widzieli, że jej istnienie przynosi praktyczne efekty.

Pragnę tu przypomnieć, że działamy jako dobrowolny związek komunalny. Wiąże się to z szeregiem utrudnień, które wynikają wprost z przepisów. W przestrzeni prawnej przez nie stworzonej musimy funkcjonować.

Szans na ustawę, o którą można by oprzeć działanie Metropolii nie widać...

- Myślę, że to sprawa także na Europejski Kongres Gospodarczy. Mimo że nie będzie panelu specjalnie na ten temat, na pewno pojawi się on w momencie omawiania problemów gmin konurbacji górnośląskiej. Chętnie zapytam o losy projektu ustawy o powiecie metropolitalnym. Dobrze byłoby wiedzieć, na jakim jesteśmy etapie.

Co pan myśli o propozycji prezydenta Katowic, Piotra Uszoka, który stwierdził, że wobec braku możliwości stworzenia w aglomeracji wspólnego organizmu miejskiego należy budować Wielkie Katowice, do których przyłączałyby się inne miasta?

- Uważam, że pomysł prezydenta Katowic w obecnych warunkach formalno-prawnych nie ma racji bytu. Nie wyobrażam sobie, że Świętochłowice, Chorzów, Bytom stają się dzielnicami Katowic. Nie wiem też, czy prezydent Uszok ma legitymację od mieszkańców, by proponować takie rozwiązanie. Ja podkreślam ideę tworzenia organizmu na kształt Unii Europejskiej, gdzie miasta zachowują swoją odrębność, ale na poziom metropolitalny przekazują część swoich kompetencji strategicznych, sprawy transportowe, zagospodarowania przestrzennego. Tożsamość każdego z miast tworzących metropolię powinna być uszanowana i zachowana.

Rozmawiał Adrian Ołdak

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Metropolia Silesia w praktyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!