MF odpowiada na prognozy KE: inwestycje powinny wyraźnie przyspieszyć

MF odpowiada na prognozy KE: inwestycje powinny wyraźnie przyspieszyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oczekujemy, że w latach 2017-18 inwestycje publiczne powinny wyraźnie przyspieszyć, ze względu na wyższe wykorzystanie funduszy unijnych – podkreślił wiceminister finansów Leszek Skiba w komentarzu do poniedziałkowych prognoz Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska w opublikowanych w poniedziałek najnowszych prognozach gospodarczych oceniła, że polski produkt krajowy brutto wzrósł w 2016 roku o 2,8 proc., a w 2017 roku wzrośnie o 3,2 proc. W listopadzie ub. roku KE prognozowała wzrost o 3,1 proc. w 2016 r. i o 3,4 proc. w 2017 r.
Czytaj więcej: KE obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski

Jak prognozuje Komisja, "Polska będzie w grupie sześciu najszybciej rozwijających się krajów członkowskich UE" - podkreślił resort finansów w komunikacie.

W przekazanym PAP przez resort finansów komentarzu, wiceminister Skiba zaznaczył, że w opublikowanej w poniedziałek zimowej prognozie Komisja Europejska obniżyła również prognozy deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych na lata 2016-18. Według prognozy Komisji, będzie się on utrzymywał na bezpiecznym poziomie.

"W całym horyzoncie prognozy KE zakłada, że będzie się on utrzymywał na bezpiecznym poziomie, pomimo ostrożnych prognoz wzrostu i nieuwzględniania (zgodnie ze standardowym podejściem KE) efektów podejmowanych działań zwiększających ściągalność podatków. Przy uwzględnieniu całorocznego skutku programu 500+ oraz efektów obniżenia wieku emerytalnego KE prognozuje deficyt na poziomie 2,9 i 3,0 proc. w latach 2017-18" - wskazał wiceszef MF.

"Mimo niższego od prognoz wzrostu w 2016 r., deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3 proc. PKB, czyli był najniższy od 2007 r." - podkreśliło MF w komunikacie nt. prognoz Komisji.

W komunikacie MF zaznaczono, że KE tworząc prognozę, nie uwzględnia działań rządu zmierzających do zwiększenia ściągalności podatków oraz wymogów związanych ze stosowaniem stabilizującej reguły wydatkowej w latach nieobjętych projektem budżetu państwa.

Jak zauważył Skiba, "prognoza KE nie uwzględnia przewidywanej zmiany sposobu klasyfikacji tzw. dywidendy cyfrowej". "Jednak nawet przy jej uwzględnieniu deficyt w 2016 r. pozostanie na bezpiecznym poziomie około 2,8 proc., zaś w latach kolejnych zmiana ta będzie pozytywnie oddziaływała na wynik sektora" - dodał Skiba. Tzw. dywidenda cyfrowa to dochody państwa z tytułu rezerwacji częstotliwości zajmowanych wcześniej w Europie przez nadawców telewizji naziemnej (np. LTE).

Ministerstwo wyjaśniło, że w kontekście deficytu za 2016 r. należy pamiętać, że wynik - podany przez KE - nie uwzględnia przewidywanej zmiany przez Eurostat sposobu klasyfikacji dywidendy cyfrowej, której skutkiem byłaby rewizja w dół szacunku wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych. "Jednak nawet przy uwzględnieniu tej zmiany deficyt sektora nie przekroczy w 2016 r. progu 3 proc. PKB, zaś w 2017 r. i latach kolejnych będzie ona pozytywnie oddziaływała na wynik sektora" - zapewniono w komunikacie.

Odnosząc się do części prognozy dot. wzrostu PKB, wiceminister podkreślił, że "zgodnie z prognozą KE głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna, czemu sprzyjać będzie realizacja programu 500+ oraz kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy, w tym spadek stopy bezrobocia do historycznych minimów (5,6 proc. w 2017 i 4,7 proc. w 2018 co oznacza odpowiednio siódmy i czwarty najniższy poziom w UE)".

Ministerstwo Finansów oceniło w komunikacie, że "głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna, czemu sprzyjać będzie oczekiwana kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy, w tym dalszy spadek stopy bezrobocia w Polsce do historycznych minimów".

Resort finansów zwrócił też uwagę, że eksperci KE utrzymali prognozę wysokiego wzrostu konsumpcji prywatnej w Polsce z jesieni ubiegłego roku pomimo podniesienia prognozy wzrostu cen. Zdaniem ministerstwa oznacza to, że "nominalny wzrost konsumpcji będzie wyższy niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, co jest korzystne z punktu widzenia realizacji dochodów podatkowych". Zdaniem ekspertów KE ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Polsce pozostają zbilansowane.

"Bieżąca prognoza KE w zakresie wzrostu PKB jest zbieżna z obecnym konsensusem rynkowym i nieco niższa od prognozy jesiennej z ubiegłego roku. Głównym czynnikiem korekty prognozy wydają się być oczekiwania ekspertów KE w zakresie wzrostu inwestycji" - czytamy w komunikacie MF.

Resort wskazał, że po znacznie silniejszym od oczekiwanego spadku nakładów brutto na środki trwałe w 2016 r., KE oczekuje wprawdzie odwrócenia negatywnych tendencji w tym zakresie w roku bieżącym, jednak prognozowane tempo wzrostu inwestycji ogółem w Polsce w 2017 r. jest o 1,0 pkt. proc. niższe niż wskazywały jesienne prognozy.

"Prognoza KE, pomimo ostrożnych prognoz wzrostu i dochodów podatkowych, wskazuje, że deficyt pozostanie na bezpiecznym poziomie" - podsumował Skiba.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF odpowiada na prognozy KE: inwestycje powinny wyraźnie przyspieszyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!