MF planuje zmiany na rynku kredytów hipotecznych

 MF planuje zmiany na rynku kredytów hipotecznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W resorcie finansów rozpoczęły się prace nad projektem założeń do zmian w zakresie doradztwa oraz pośrednictwa na rynku kredytów hipotecznych - poinformowało MF. Nowe regulacje zaostrzą wymagania wobec kredytodawców i pośredników udzielających takich kredytów.

Planowane zmiany wynikają z obowiązku dostosowania naszych przepisów do unijnej dyrektywy z lutego br. dotyczącej konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Jak poinformował PAP resort finansów, obecnie w MF w ramach grupy roboczej przy Radzie Rozwoju Rynku Finansowego toczą się prace nad analizą zaproponowanych w dyrektywie regulacji.

"Zakres przedmiotowy dyrektywy dotyczy umów o kredyt zabezpieczony hipoteką lub zabezpieczony innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną oraz umów o kredyt przeznaczonych na sfinansowanie nabycia lub utrzymania prawa własności nieruchomości gruntowej lub istniejącego lub planowanego budynku" - poinformował resort.

Dodano, że "dyrektywa oddziela kwestię dostarczania klientowi informacji/wyjaśnień od świadczenia usług doradztwa. "Usługi doradcze będą mogły być świadczone przez ograniczony krąg podmiotów: kredytodawców, pośredników kredytowych lub wyznaczonych przedstawicieli. W odniesieniu do pośredników kredytowych zostaną ustanowione nowe ramy regulacyjne w zakresie ich rejestracji i nadzoru oraz posiadanych kompetencji" - wskazano.

Dyrektor departamentu prawno-legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Marcin Czugan, który wszedł do grona grupy roboczej powołanej przez ministra finansów, wskazał, iż jej członkowie wstępnie ustalili, by kredyty i pożyczki hipoteczne zostały wyłączone z ustawy o kredycie konsumenckim.

"Dotychczas, do pożyczek i kredytów zabezpieczonych hipoteką, stosowało się m.in. niektóre przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Nie było to w pełni trafne rozwiązanie, z uwagi na fakt, iż specyfika kredytów konsumenckich i hipotecznych jest w znacznym stopniu różna" - podkreślił Czugan.

Jak dodał, nowe regulacje, poza zaostrzeniem wymogów dotyczących kredytodawców i pośredników kredytowych (m.in. chodzi o kompetencje osób udzielających kredyty) odnoszą się do wynagradzania pośredników.

"Do tej pory pobierali oni wynagrodzenie od banku, którego kredyt hipoteczny sprzedali i ten stan zostanie utrzymany. Z jednym wszakże zastrzeżeniem, gdyż grupa robocza ma wypracować zasady, które będą zapobiegać występowaniu ewentualnych konfliktów interesów" - wyjaśnił Czugan.

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych założenia tego projektu mają być przyjęte przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF planuje zmiany na rynku kredytów hipotecznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!