MFW nieznacznie podniósł prognozę wzrostu polskiego PKB

MFW nieznacznie podniósł prognozę wzrostu polskiego PKB
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,4 proc., a w 2018 r. 3,2 proc. - wynika z kwietniowej aktualizacji cyklicznego raportu World Economic Outlook (WEO). W styczniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że wzrost PKB w 2017 r., jak i 2018 r. wyniesie 3,3 proc.

Autorzy raportu podwyższyli szacunki inflacji - obecnie prognozują, że średniorocznie wyniesie ona 2,3 proc. zarówno w 2017 r., jak i w 2018 r., podczas gdy w styczniu spodziewali się odpowiednio 1,0 proc. i 1,9 proc.

Ekonomiści przewidują również, że inflacja na koniec 2017 r. wyniesie 2,3 proc., a na koniec 2018 r. 2,4 proc., czyli odpowiednio o 0,8 pkt. proc. i 0,2 pkt. proc. wyżej niż w prognozach styczniowych.

MFW obniżył ponadto prognozę bezrobocia w Polsce. Według najnowszej prognozy wyniesie ona w tym roku 5,5 proc., a w przyszłym roku 5,3 proc. Styczniowa prognoza zakładała, ze będzie to odpowiednio 6,2 proc. i 6,1 proc. Fundusz zaznacza, że prognozowana stopa bezrobocia może się różnić od tej wg definicji krajowej.

Fundusz jednocześnie obniżył prognozę dynamiki wzrostu dla krajów Europy rozwijającej się do 3 proc. z 3,1 proc. wcześniej. Ekonomiści zaznaczyli, że w większości krajów regionu powinno nastąpić lekkie odbicie, a negatywnie wyróżnia się jedynie Turcja.

"Perspektywy gospodarcze Europy rozwijającej się są relatywnie dobre, za wyjątkiem Turcji. Prognozujemy, że wzrost całej grupy powinien pozostać na poziomie 3,0 proc. w 2017 r. i umocnić się do 3,3 proc. w 2018 r." - napisali w kwietniowej edycji World Economic Outlook ekonomiści MFW.

Autorzy raportu wskazują, że niepewność polityczna może negatywnie wpłynąć na dynamikę tureckiego PKB.

"W Turcji, po ostrym spowolnieniu w III kw. 2016 r. spodziewane jest skromne przyspieszenie, a wzrost w 2017 r. powinien osiągnąć poziom 2,5 proc." - napisali.

"Negatywnie na perspektywy rozwoju może wpływać podwyższona niepewność polityczna, obawy o bezpieczeństwo oraz rosnące zadłużenie w obcych walutach spowodowane deprecjacją liry" - dodali.

Ich zdaniem, wzrost w innych krajach będzie wspierać silna konsumpcja. "Wzrost w reszcie regionu powinien przyspieszyć po chwilowym spowolnieniu, jako, że rosnące płace w części krajów wspierają silny wzrost konsumpcji" - napisano w raporcie.

W skład Europy rozwijającej się wchodzą: Turcja, Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia oraz Czarnogóra.

Jednocześnie MFW podwyższył szacunki dynamiki wzrostu gospodarczego na świecie w 2017 r. do 3,5 proc. z 3,4 proc. w poprzedniej prognozie. Prognoza na 2018 r. pozostała bez zmian na poziomie 3,6 proc.

MFW szacuje, że gospodarki rozwinięte będą rozwijać się w 2017 i 2018 r. w tempie 2,0 proc. Dla bieżącego roku oznacza to rewizję w górę o 0,1 pkt. proc.

Prognozy dla gospodarek państw wschodzących i rozwijających się zakładają ich wzrost o 4,5 proc. i 4,8 proc. odpowiednio w 2017 r. i 2018 r. W średnim terminie, MFW zakłada, że globalna gospodarka przyspieszy do 3,8 proc. w 2022 r.

Analitycy Funduszu zrewidowali w górę prognozy wzrostu PKB m.in. dla Wlk. Brytanii, Japonii i Chin. Bez zmian pozostawiono szacunki dla USA. Tempo wzrostu gospodarczego w USA w 2017 r. wyniesie 2,3 proc., a w 2018 r. 2,5 proc. Prognozy uwzględniają spodziewane efekty luzowania fiskalnego oraz wzrost wskaźników optymizmu w Stanach Zjednoczonych po wyborach prezydenckich.

Dynamika PKB w Japonii w 2017 r. wyniesie w ocenie MFW 1,2 proc., a w 2018 r. 0,6 proc. Prognozy zrewidowano w górę odpowiednio o 0,4 pkt. proc. i 0,1 pkt. proc. względem stycznia. Dynamika PKB Wlk. Brytanii w ocenie Funduszu ma wynieść w 2017 r. 2,0 proc., a w 2018 r. 1,5 proc., co oznacza rewizję w górę odpowiednio o 0,5 pkt. proc. oraz 0,1 pkt. proc.

MFW prognozuje, że PKB Chin wzrośnie w 2017 r. o 6,6 proc., a w 2018 r. o 6,2 proc., co oznacza rewizję szacunków względem stycznia w górę odpowiednio o 0,1 pkt. proc. oraz 0,2 pkt. proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!