XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG o TTIP: potrzeba precyzyjnych zapisów

MG o TTIP: potrzeba precyzyjnych zapisów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz uważa, że w negocjacjach dot. umowy o wolnym handlu UE-USA (TTIP) konieczne jest bardziej precyzyjne zakreślenie obszarów dyskusji dotyczących prawa własności intelektualnej, w tym jej ochrony w środowisku cyfrowym.

Z kolei dyrektor Departamentu Polityki Handlowej w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Nogaj ocenił, że - wbrew przewidywaniom - rokowań dotyczących umowy nie uda się zakończyć do końca tego roku.

"Jeżeli chodzi o rok następny, oczekuje się, że będzie to decydujący rok, w którym rozstrzygnie się kwestia, czy da się je (negocjacje-PAP) zakończyć na początku 2016 roku. Tego teraz nikt nie jest w stanie przewidzieć. Założenie było ambitne, że się uda zakończyć (negocjacje - PAP) do końca tego roku, ale już widać, że to się nie udało" - powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Nogaj wyjaśnił, że wpływ na rokowania ma kalendarz polityczny. "W USA będą prawybory w końcu tego roku, a w przypadku Unii Europejskiej nastąpi wymiana parlamentu i komisji. Oznacza to, że w drugiej połowie tego roku negocjacje nie będą mogły być zaawansowane" - mówił Nogaj.

Pietrewicz mówił natomiast o polskich postulatach dotyczących przebiegu rokowań. "Mając na uwadze prowadzoną dyskusję przy okazji umowy ACTA oraz obawy społeczne, konieczne jest bardziej precyzyjne zakreślenie obszarów dyskusji dotyczących prawa własności intelektualnej, w tym ich ochrony w środowisku cyfrowym. Zasadne jest zapewnienie także, że umowa TTIP nie przyzna amerykańskim firmom większych uprawnień zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procedur dochodzenia ochrony, niż wynikające z obowiązujących obecnie regulacji prawa międzynarodowego" - podkreślił.

Dodał, że polskie uwagi przekazano Komisji Europejskiej, która na podstawie mandatu udzielonego jej przez państwa członkowskie UE prowadzi rokowania w tej sprawie.

Pietrewicz zapewnił zarazem, że Polska popiera negocjacje w sprawie TTIP. "Oczekujemy jednocześnie, że umowa ta będzie zbilansowana i korzystna dla obu stron" - zaznaczył Pietrewicz.

Wiceminister podkreślił, że umowa TTIP ma bardzo szeroki, ambitny charakter i oprócz redukcji ceł obejmuje kwestie eliminacji barier pozataryfowych, liberalizację sektora usługowego, a także ujednolicenie zasad i standardów w handlu między USA i UE.

Celem TTIP jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Negocjacje trwają od 2013 r. Umowa zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.

TTIP ma być największym globalnym porozumieniem gospodarczo-handlowym w historii, obejmie jedną trzecią światowego handlu. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspólnie wytwarzają niemal połowę światowego PKB i odpowiadają za jedną trzecią światowego handlu. Wartość towarów i usług, jakimi każdego dnia ze sobą handlują, sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji USA w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska natomiast inwestuje w USA ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG o TTIP: potrzeba precyzyjnych zapisów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!