MG: PKB w 2014 roku wzrośnie o ok. 3,3 proc

MG: PKB w 2014 roku wzrośnie o ok. 3,3 proc
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2014 r. PKB wzrośnie o ok. 3,3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 0,3 proc. - wynika z prognoz Ministerstwa Gospodarki. Na koniec roku bezrobocie wyniesie 12,3 proc., a produkcja przemysłowa w tym roku wzrośnie o ok. 4,5 proc.

"Oczekujemy, że w 2014 r. tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w stosunku do odnotowanego w roku 2013 i osiągnie poziom ok. 3,3 proc. Rolę motoru wzrostu gospodarczego w kraju przejmie popyt wewnętrzny, w wyniku wzmożonej aktywności gospodarczej w kraju" - napisano w kwartalnym raporcie MG.

Z szybkiego szacunku GUS wynika, że w drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., co w całym półroczu pozwoliło uzyskać wzrost o 3,3 proc.

"Rolę stymulatora wzrostu gospodarczego Polski w I połowie 2014 r. przejął ponownie popyt krajowy. Według obliczeń DSA MG, przyczyniły się do tego wzrost konsumpcji o 2,5 proc., przy wzroście udziału w PKB oraz dynamiczne ożywienie inwestycji (wzrost o 7,1 proc.)" - napisano.

"Sytuacja ta może świadczyć o ograniczeniu obaw o przyszłą kondycję przedsiębiorstw i rozpoczęciu realizacji planów inwestycyjnych. Poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw można upatrywać również w odbudowie zapasów. Popyt zewnętrzny jest nadal stymulatorem wzrostu, choć jego wkład zdecydowanie zmalał. Dynamiczny wzrost importu, przy jednocześnie utrzymującym się wzroście eksportu sprawił, że kontrybucja eksportu netto we wzrost PKB w I półroczu 2014 r., według obliczeń DSA MG, wyniosła 0,3 pkt. proc." - dodano.

Według obliczeń MG, w I połowie 2014 roku wartość dodana brutto w gospodarce wzrosła o 3,0 proc., głównie za sprawą stabilnego wzrostu w sektorze usług.

"Wartość dodana w przemyśle wzrosła o 3,9 proc. rdr. Sektor budowlany po słabszym okresie ostatnich dwóch lat stopniowo się rozwija, a wartość dodana w I połowie 2014 r. wzrosła o 7,3 proc., co należy wiązać z ponownym ożywieniem na rynku nieruchomości" - dodano.

Analitycy resortu gospodarki przewidują, że produkcja przemysłowa w całym 2014 r. wzrośnie o ok. 4,5 proc.

"Oczekuje się, że w całym 2014 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 4,5 proc. (..) Stopniowa poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, przy niskiej bazie z roku 2013, spowoduje, że w 2014 roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 7,0 proc." - napisano.

MG przewiduje, że w 2014 r. średnioroczny wskaźnik inflacji wyniesie 0,3 proc.

"W I półroczu 2014 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych utrzymywał się na niskim poziomie (0,4 proc.), nieco nawet pogłębiając spowolnienie wzrostu z II połowy ubiegłego roku. Duże wahania wskaźników cen w skali roku obserwowano w żywności i napojach bezalkoholowych, zdrowiu i łączności, a do odwrócenia kierunku zmian wskaźnika doszło w edukacji za sprawą redukcji kosztów opłat za placówki edukacyjne wprowadzonej we wrześniu 2013 r. Na 0,45-proc. wzrost cen w I półroczu 2014 r. złożyły się przede wszystkim wyższe niż przed rokiem ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,8 proc.), rosnące koszty utrzymania mieszkania (o 1,8 proc. rdr), a także towarów i usług w zakresie rekreacji i kultury oraz restauracji i hoteli (po 1,5 proc.)" - napisano.

"W czerwcu wzrost cen osiągnął poziom 0,3 proc. rdr, przy czym największy wkład w ten wynik miały ceny związane z użytkowaniem mieszkania (+0,41 pkt. proc .) oraz ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (+0,26 pkt. proc.). W przeciwnym kierunku najsilniej oddziaływały ceny odzieży i obuwia (-0,24 pkt. proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (-0,21 pkt. proc.)" - dodano.

Analitycy resortu gospodarki prognozują, że na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,3 proc.

"Skala ożywienia aktywności gospodarczej będzie mieć stosunkowo niewielkie przełożenie na poprawę sytuacji na rynku pracy, który z opóźnieniem reaguje na zmiany w gospodarce realnej. W rezultacie tego oczekuje się, że w końcu roku 2014 stopa bezrobocia powinna być wyraźnie niższa niż w końcu 2013 roku i kształtować się na poziomie 12,3 proc." - napisano.

Ponadto, zdaniem MG, złoty posiada potencjał do aprecjacji w dłuższym horyzoncie.

"Chociaż polska gospodarka notuje wyniki świadczące o trwałym ożywieniu, w kolejnym kwartale nie należy oczekiwać umocnienia złotego. Znacznie większy wpływ na kształtowanie się kursu ma sytuacja na rynku globalnym. Pomimo prognozowanego wzrostu w strefie euro oraz odbicia zaobserwowanego w USA w II kwartale 2014 r., napięcia geopolityczne w otoczeniu gospodarczym Polski związane z niestabilną sytuacją na Ukrainie oraz możliwymi reperkusjami sankcji nałożonych na Rosję są znaczącym źródłem ryzyka. Niemniej jednak ocenia się, że w dłuższym okresie złoty w dalszym ciągu posiada potencjał aprecjacyjny" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: PKB w 2014 roku wzrośnie o ok. 3,3 proc

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!