XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG: pogorszenie prognozy dla Polski przez KE - nieznaczne

MG: pogorszenie prognozy dla Polski przez KE - nieznaczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obniżenie przez Komisję Europejską perspektyw wzrostu gospodarczego dotknęło większość krajów UE, a ich skala w przypadku Polski, nie jest znacząca - oceniło Ministerstwo Gospodarki w komentarzu dla PAP. Resort oczekuje poprawy perspektyw gospodarczych w 2016 r.

We wtorek Komisja Europejska opublikowała prognozy gospodarcze. Przewiduje w nich, że polski PKB wzrośnie w 2014 r. o 3 proc., w 2015 r. o 2,8 proc., a w 2016 r. o 3,3 proc. To mniej niż przewidywano wiosną. W maju br. Komisja przewidywała, że polski PKB wzrośnie w tym roku o 3,2 proc., a w przyszłym roku o 3,4 proc. Polska w tym roku otrze się o deflację.

"KE wskazuje na stopniowe osłabienie aktywności w polskiej gospodarce w bieżącym roku, co jest głównie wynikiem zewnętrznych - dla naszej gospodarki - czynników. Stopniowa, oczekiwana poprawa sytuacji powinna przyczynić się do poprawy perspektyw gospodarczych w 2016 roku" - czytamy w komunikacie.

Według resortu gospodarki pomimo występowania powyższych negatywnych czynników Komisja Europejska właściwie ocenia poprawę perspektyw polskiego rynku pracy, a także podkreśla, iż Polska zrealizuje zakładane cele fiskalne, co w ocenie resortu powinno pozwolić na zrealizowanie celu w postaci zdjęcia rygorów unijnej procedury nadmiernego deficytu w przewidywanym terminie, czyli w przyszłym roku.

"KE wskazuje, iż nierównowaga zewnętrzna polskiej gospodarki pogłębi się nieznacznie, jednak jej skalę należy uznać za niewielką, co nie zagraża perspektywom wzrostu" - zaznaczono.

Zgodnie z wtorkowymi prognozami KE tegoroczna inflacja wyniesie 0,2 proc., przyszłoroczna 1,1 proc., a w 2016 r. 1,9 proc. Komisja wskazuje, że wzrost gospodarczy w Polsce będzie się utrzymywał na umiarkowanym poziomie do końca roku ze względu na słabszy popyt w strefie euro oraz sytuację na Ukrainie, która tłumi eksport. Z kolei sytuacja finansów publicznych ma się stopniowo poprawiać.

Komisja przewiduje też, że w 2015 r. deficyt sektora finansów publicznych Polski według zasad ESA 95 wyniesie 2,9 proc. PKB, a po wyłączeniu transferów z OFE 3,1 proc. Bezrobocie liczone metodologią unijną, różną od stosowanej przez GUS, ma wynieść w tym roku 9,5 proc., a w przyszłym roku 9,3 proc. W 2016 r. stopa bezrobocia ma spaść w Polsce do 8,8 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: pogorszenie prognozy dla Polski przez KE - nieznaczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!