MG proponuje zniesienie VAT-u na bezpłatne porady prawne

Zniesienie podatku VAT na bezpłatne porady prawne, zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego u nowego pracodawcy to wybrane propozycje ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, które Ministerstwo Gospodarki przypomina w przesłanym PAP komunikacie.

Projekt założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej zawiera prawie 50 konkretnych rozwiązań. Mają one uprościć warunki wykonywania działalności gospodarczej i znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Projekt założeń przyjął już Komitet Rady Ministrów.

Wśród propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG) znajduje się wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych, korzystających z pomocy społecznej. "Zmiana powinna przełożyć się więc na większą dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Wśród innych propozycji MG znalazły się ułatwienia dla pracodawców; resort Janusza Piechocińskiego proponuje, by pracownicy dojeżdżający do pracy np. autobusem zorganizowanym przez pracodawcę nie musieli płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

"Zapewnienie darmowego transportu przez pracodawcę stanowi jeden z decydujących czynników dla podjęcia pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, szczególnie w przypadku terenów słabiej skomunikowanych. Wprowadzenie zwolnienia podatkowego w tym zakresie pobudzi aktywność inwestycyjną przedsiębiorców oraz będzie zachęcać do zatrudniania osób bezrobotnych, z miejscowości oddalonych od zakładu pracy" - ocenia Ministerstwo Gospodarki.

Zmiany, które chce wprowadzić MG, umożliwiłoby też zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które otrzymał od poprzedniego pracodawcy. Wyjątek powinni stanowić pracownicy zatrudniani w szczególnych gałęziach gospodarki, np. spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz transporcie lądowym, morskim i lotniczym.

"W ostatnim czasie pracownicy bardzo często zmieniają pracodawcę, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować koszty administracyjne, które się z tym wiążą" - czytamy w komunikacie MG.

Z kolei w projekcie założeń nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie zasady "dwóch terminów".

Propozycja zmierza do wprowadzenia zasady, zgodnie z którą przepisy mające wpływ na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej mogłyby wchodzi w życie tylko dwa razy w roku (np. 1 stycznia i 1 czerwca) z przynajmniej miesięcznym vacatio legis.

Ministerstwo planuje też przeprowadzenie pilotażu systemu konsultacji on-line, który ma zwiększyć przejrzystość procesu legislacyjnego. Taki system umożliwiłby obywatelom zgłaszanie analiz, propozycji przy tworzeniu regulacji prawnych.

"Wdrożenie systemu konsultacji on-line docelowo wpłynie m.in. na skrócenie czasu obiegu dokumentów w procesie ich tworzenia i konsultowania, łatwiejszą pracę z uwagami zgłoszonymi podczas konsultacji oraz większe zaangażowanie strony społecznej w proces tworzenia aktów prawnych" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG proponuje zniesienie VAT-u na bezpłatne porady prawne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!