Miliony zostały w kasie państwowych firm. Czy potrafią je spożytkować?

Miliony zostały w kasie państwowych firm. Czy potrafią je spożytkować?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki Skarbu Państwa notują rekordowe wyniki. Wystarczyło odciąć zewnętrzne kontrakty - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik". W tej beczce miodu jest jednak i łyżka dziegciu. Te większe zyski powinny być przeznaczone na inwestycje, z tym natomiast jest gorzej - oceniają eksperci.

"Spółki Skarbu Państwa dopiero zaczęły publikować wyniki finansowe za 2017 rok, ale na podstawie wstępnych danych można się spodziewać rekordowych zysków. Warto zauważyć, że już w pierwszym półroczu 2017 r. 15 największych spółek państwowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych zanotowało zyski na poziomie około 15 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w okresie styczeń - czerwiec 2016 roku" - pisze "Nasz Dziennik". Podkreśla, że "bardzo dobre rezultaty osiągają też podmioty nieobecne na warszawskim parkiecie".

"Jest to co prawda w znacznym stopniu efekt dobrej koniunktury gospodarczej, ale duży wpływ na bilanse finansowe ma też racjonalizacja wydatków. Chodzi zwłaszcza o oszczędności polegające na rezygnacji z zakupu różnych usług od podmiotów zewnętrznych"- czytamy.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że oprócz wielkich firm, oszczędzają również mniejsze podmioty. Przykładem tego jest PKP Informatyka. Przed 2016 r. spółka ponosiła straty po 5-6 mln rocznie. W dużym stopniu był to efekt zakupu usług na zewnątrz. Ograniczono te zakupy, dzięki czemu spółka w 2016 roku ma zyski na poziomie prawie 7 mln zł.

Maciej Małecki, minister w kancelarii premiera, który odpowiada za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa wyjaśnia w "ND", że "proceder wyprowadzania pieniędzy z państwowych firm miał cechy wspólne". - Bardzo często zdarzało się, że spółka zamawiała zbędne ekspertyzy, a potem ekspertyzy do tych ekspertyz i jeszcze kolejne ekspertyzy. Ich wartość często była nikła lub zerowa i chodziło po prostu o zarobienie sporych kwot kosztem Skarbu Państwa i podatników- wyjaśnia Małecki. 

Państwowe firmy dobrze zarabiają, ale za mało inwestują

Na dobre wyniki państwowych spółkach wskazuje również Grażyna Magdziak, ekspert BCC ds. prywatyzacji. 

Ubiegły rok był dobry dla spółek skarbu państwa. Osiągały znakomite w wyniki finansowe. Po trzech kwartałach ubiegłego roku 15 największych firm państwowych notowanych na giełdzie podwoiła zyski w porównaniu do porównywalnego okresu poprzedniego roku – przyznawała Grażyna Magdziak, ekspert BCC ds. prywatyzacji podczas posiedzenia Gospodarczego Gabinetu cieni BCC. - To zasługuje na aprobatę, ponieważ rosnąca siła ekonomiczna firm podległych Skarbowi Państwa zwiększa też potencjał polskiej gospodarki – dodała ekspert.

Ekspert BCC wskazywała jednak, że nieco gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o spożytkowanie większych zysków.
Czytaj więcej: Spółki Skarbu Państwa bogacą się na próżno?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!