XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mimo kryzysu na Ukrainie perspektywa dla rynków jest dobra

Mimo kryzysu na Ukrainie perspektywa dla rynków jest dobra
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zbrojny konflikt na Ukrainie i nowe sankcje UE na Rosję, nie zaciążyły w istotny sposób na giełdach regionu, z wyjątkiem rosyjskiej. Ostatnie spadki nie były tak duże, jak w czasie kryzysu krymskiego - zauważa ośrodek analityczny Capital Economics.

Spadki notowań na giełdzie w Budapeszcie w ostatnim miesiącu CE tłumaczy obawami inwestorów zaniepokojonych możliwymi stratami, które poniosą banki w związku z rządowym planem zrekompensowania kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w obcej walucie.

Z kolei spadki na giełdzie czeskiej po części przynajmniej spowodowały doniesienia, że jeden z banków będzie miał w br. dużą stratę. Mimo ukraińskiego kryzysu wzrosły notowania na giełdzie tureckiej i kurs tureckiej liry.

- Rynki akcji w Europie Centralnej w najbliższych 18 miesiącach mają przed sobą pozytywną perspektywę, ponieważ gospodarki regionu ożywiły się, a relacja P/E (cen akcji do zysków) jest w ujęciu historycznym niska - napisał Capital Economics w komentarzu.

Hamulcem dla wzrostu notowań na giełdzie rosyjskiej oprócz konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest także perspektywa obniżki cen ropy w najbliższych dwóch latach. Nałożenie na Rosję selektywnych sankcji UE i wznowienie walk zbrojnych z prorosyjskimi separatystami zaszkodziły notowaniom giełdy rosyjskiej, ale w mniejszym zakresie niż aneksja Krymu.

- Stosunkowo optymistycznie nastawieni jesteśmy także do walut w Europie Centralnej. Deficyty obrotów są niskie, zaś realne efektywne kursy wymiany walut są poniżej długookresowych średnich. Kursy walut regionu mogą umocnić się do euro o ok. 5 proc. do końca 2015 r. - stwierdzili analitycy.

Rynki walutowe regionu spokojnie zareagowały na walki zbrojne i sankcje utrzymując stabilny kurs do euro, z wyjątkiem rubla, który osłabł o ok. 2,5 proc. do euro i tureckiej liry, która umocniła się o ok. 3 proc.

Dla Polski CE przewiduje kurs PLN/EUR na 4,10 na koniec br. oraz 3,90 PLN/EUR na koniec 2015 r. w porównaniu z ok. 4,15 PLN/EUR obecnie. Prognoza dla indeksu WIG na koniec 2014 r. wynosi 55 tys., zaś na koniec 2015 r. 61 tys. Obecnie jest to ok. 51 609.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo kryzysu na Ukrainie perspektywa dla rynków jest dobra

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!