Minął czas wielkich Iluzji w gospodarce

Minął czas wielkich Iluzji w gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Reindustrializację trzeba oprzeć o innowacyjność i rozwój gałęzi zapewniających wysoką wartość dodaną - mówili uczestnicy panelu dyskusyjnego „Przemysł w Europie. Schyłek czy renesans?” w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Według wicepremiera Jarosława Gowina jedną z iluzji końca XX wieku była deindustrializacja - przekonanie, że usługi mogą w gospodarce zastąpić przemysł. Ta iluzja zaczęła odchodzić w kryzysie, kiedy okazało się, że lepiej sobie z nim radzą te państwa, które mają dobrze rozwinięty przemysł. Obecnie takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania, które postawiły na usługi, chcą odbudowywać przemysł, ale to trudne.

Zdaniem Ludovica Alcorty, dyrektora Departamentu Badań i Statystyki  Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, transfer przemysłu za granicę jest niebezpieczny nie ze względu na zmniejszanie liczby miejsc pracy, ale ograniczanie sobie pola do tworzenia innowacji.

- Dzisiaj nie da się mówić o rozwoju przemysłu bez myślenia o innowacjach i pomysłach świata cyfrowego - to konieczność, a nie potrzeba. Budując konkurencyjność musimy wyprzedzać to, co jest przeciętnie osiągalne - powiedziała Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.

- Chcielibyśmy widzieć inwestycje zagraniczne w tych branżach, gdzie wartość dodana jest duża i jest mocno przetworzony produkt. Inwestycji w handlu detalicznym jest w kraju za dużo - powiedział Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland wskazał, że stare gałęzie przemysłu, takie jak hutnictwo, wcale nie muszą być staromodne – Polska ma jedną z najnowocześniejszych w Europie branż metalurgicznych.

Zdaniem panelistów olbrzymia konkurencja w walce o nowe inwestycje wynika także z tego, że inwestycje zagranicznych firm sprzyjają pojawianiu się nowych technologii i rozwojowi lokalnych podmiotów. Teraz trzeba sprawić, żeby nasze firmy nie opierały rozwoju na imitacji, czyli kupowaniu urządzeń za granicą, ale aby rozwijały własne technologie i usługi. Zdaniem Gérarda Bourlanda, dyrektora generalnego grupy Veolia w Polsce, opierając rozwój infrastruktury o lokalne firmy ułatwia się w późniejszych latach dostęp do obsługi i ewentualnych remontów.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minął czas wielkich Iluzji w gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!