MIR: projekt noweli o gospodarce nieruchomościami

MIR: projekt noweli o gospodarce nieruchomościami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort infrastruktury i rozwoju pracuje nad projektem noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami, by usprawnić pozyskiwanie danych o tym rynku, które są potrzebne GUS do ogłaszania wskaźników zmian cen nieruchomości.

Publikowany teraz przez GUS wskaźnik inflacyjny - zdaniem ekspertów - nie odzwierciedla zmian cen nieruchomości na rynku. Nie zmieniają się one proporcjonalnie do zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Dzięki przyszłej noweli wskaźnik ma odwzorowywać zmiany na rynku nieruchomości.

Zgodnie z projektem wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez prezesa GUS dla poszczególnych rodzajów nieruchomości, w podziale na województwa i nie później niż w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kwartału, którego te wskaźniki dotyczą.

Polska musi regularnie przekazywać Eurostatowi - unijnemu urzędowi statystycznemu - kwartalne wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych. Zobowiązują nas do tego regulacje Komisji UE.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił, że propozycja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju urealni wzrost cen nieruchomości. "Nie jest to jednak rozwiązanie w pełni dobre, bo nie będzie ujmowało całego rynku. Jeżeli chcemy w Polsce śledzić ceny nieruchomości, to powinniśmy stworzyć kataster, obejmujący wszystkie nieruchomości, czyli rejestr, który będzie zawierał ich charakterystykę oraz wycenę" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że kataster jest często kojarzony z podatkiem od wartości nieruchomości. W wielu krajach stanowi podstawę naliczania podatku. "Jestem jego zwolennikiem, bo sytuacja, w której w centrum Warszawy płaci się taki sam podatek od nieruchomości, jak w małej wiosce na Podlasiu, jest absurdem" - powiedział Mordasewicz.

"Nawet, gdybyśmy nie mieli takiego podatku w najbliższej przyszłości, bo nie będzie woli politycznej, to i tak kataster pozwoliłby na lepszą wycenę nieruchomości. Pozwoliłby również uniknąć pomyłek w przypadku udzielania przez banki kredytów hipotecznych. To znaczy wiarygodniej oceniać nieruchomości, pod które udzielane są kredyty" - wyjaśnił.

Ekspert BCC, radca prawny Łukasz Bernatowicz, pytany przez PAP, skąd pomysł, by właśnie teraz wprowadzić te zmiany, odparł: "Wynikać to może m.in. z krytycznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 sierpnia 2011 roku. Trybunał uznał, że wyliczenia, na podstawie których prezes GUS ma publikować wskaźniki zmian cen nieruchomości, są nieprecyzyjne i niejednoznaczne. Dlatego w opinii Trybunału prezes GUS miał problem z publikowaniem takich informacji" - wyjaśnił.

Dodał, że prezes GUS uzasadniał w czasie rozprawy, że nie została jeszcze opracowana technika mierzenia zmian cen nieruchomości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIR: projekt noweli o gospodarce nieruchomościami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!