Mocny wzrost produkcji przemysłowej w marcu

Mocny wzrost produkcji przemysłowej w marcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W marcu tego roku produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,8 proc. licząc rdr, po wzroście o 4,9 proc. w lutym - podał w poniedziałek GUS.

"W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., kiedy notowano wzrost o 4,9 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 10,6 proc." - podano w komunikacie GUS.

Czytamy w nim, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób) była w marcu br. o 8,8 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy urosła o 5,5 proc. Produkcja okazała się też wyższa niż w lutym br. - o 13,4 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,0 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z lutym br." - wskazał Urząd.

Z danych wynika, że w ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,9 proc. oraz mebli - o 14,0 proc.

Wzrosty odnotowano też w przypadku urządzeń elektrycznych - o 13,1 proc., artykułów spożywczych - o 10,2 proc., maszyn i urządzeń - o 9,6 proc., a także wyrobów z metali oraz papieru i wyrobów z papieru - po 9,4 proc.

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub.r., wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 16,5 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,5 proc." - podał GUS.

Ze wstępnych wyliczeń Urzędu wynika ponadto, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, była w marcu br. wyższa o 2,9 proc. niż przed rokiem (wówczas wzrost wyniósł 17,4 proc.) i o 28,2 proc. w porównaniu z lutym br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 0,5 proc. niższym niż w marcu ub.r. i o 0,6 proc. wyższym w porównaniu z lutym br." - dodano.

W stosunku do marca ub.r. wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 8,7 proc. oraz w zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 6,0 proc.

Z kolei spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 3,5 proc.

"W porównaniu z lutym br. we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 33,7 proc., w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 33,6 proc., a w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 20,2 proc." - wskazał GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!