Moody's: Madryt będzie musiał doinwestować Katalonię kwotą 9,2 mld euro

Moody's: Madryt będzie musiał doinwestować Katalonię kwotą 9,2 mld euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środki te powinny trafić do tego najbogatszego regionu Hiszpanii po ustabilizowaniu sytuacji politycznej, co spodziewane jest po zaplanowanych na 21 grudnia przedterminowych wyborach do katalońskiego parlamentu.

  • Firma Moody's poinformowała w czwartek, że do ustabilizowania słabnącej w efekcie kryzysu politycznego gospodarki Katalonii konieczne będzie dofinansowanie przez Madryt tego regionu kwotą 9,2 mld euro.
  • Szacunki analityków agencji co do kwoty, którą Madryt powinien skierować do Katalonii, powstały na bazie wyliczenia uwzględniającego m.in. aktualny deficyt regionu.
  • Z opinią analityków Moody's zgadzają się hiszpańscy ekonomiści. Wskazują oni, że znaczna część skierowanych do naprawy gospodarki katalońskiej środków powinna trafić do sektora hotelarsko-turystycznego.

Z danych opublikowanych w czwartek przez Hiszpański Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie wynika, że w październiku, czyli w okresie największego natężenia kryzysu w Katalonii, liczba noclegów w hotelach tego regionu spadła o 2,7 proc. wobec ub.r. W październiku ub.r. zanotowano tam wzrost o 4,8 proc.

Spadek nastąpił też w przypadku cen noclegów w hotelach - o 0,5 proc. wobec ub.r. Pod tym względem w skali kraju zjawisko to wystąpiło tylko w Katalonii.

Z szacunków urzędów notarialnych wynika, że pomiędzy 2 października a 13 listopada z Katalonii przeniosło swoją główną siedzibę ponad 2,5 tys. spółek. W piątek do grupy tej dołączyła sieć hotelowa Hotusa, generująca obroty na poziomie 1 mln euro rocznie i zatrudniająca 4 tys. osób. Jej władze na razie nie potwierdziły, że firma przeniesie do innej części Hiszpanii również swój adres fiskalny.

Według szacunków dziennika "El Confidencial" w następstwie kryzysu politycznego w Katalonii przestało płacić podatki już ponad tysiąc spółek. Szacuje się, że 40 największych firm, które dotychczas miały siedziby w tym regionie, odprowadzało do lokalnego fiskusa kwotę przekraczającą 2 mld euro.

Proces wyprowadzania przez spółki swych siedzib poza Katalonię rozpoczął się już przed referendum niepodległościowym. O ile we wrześniu swoją siedzibę fiskalną przeniosło poza region 130 spółek, o tyle po plebiscycie z 1 października - około tysiąca. Z kolei w przypadku wyprowadzenia głównych siedzib przed referendum zrobiło to 688 firm, a po jego organizacji 2540.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Moody's: Madryt będzie musiał doinwestować Katalonię kwotą 9,2 mld euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!