Morawiecki: PKO BP ważnym elementem strategii państwa

Morawiecki: PKO BP ważnym elementem strategii państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przejąłem kontrolę nad bankiem PKO BP ze względu na to, że jest to ważny element strategii biznesowej państwa - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak dodał, inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli i MŚP.

Morawiecki pytany w środę przez PAP na marginesie targów inwestycyjnych MIPIM 2016 w Cannes o to, czy w związku z przejęciem nadzoru nad PKO BP przez jego resort, planuje jakieś zmiany np. w zarządzie czy strategii, odparł: "Generalnie to od zmian jest rada nadzorcza, więc to ich trzeba pytać".

"Rada nadzorcza została ostatnio zmieniona i rada nadzorcza przygląda się temu, jak funkcjonuje ten bank, a ja przyjąłem pod opiekę, czy przejąłem kontrolę nad bankiem ze względu na to, że jest to nieprawdopodobnie ważny horyzontalny element strategii biznesowej państwa, z ponad 1,5 tys. placówek" - tłumaczył Morawiecki.

"Czyli jeśli będziemy chcieli robić jakieś programy dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy programy mieszkaniowe, to BGK ani inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli, dotarcia do małej i średniej firmy w miasteczku gminnym, powiatowym itd. PKO BP jest kluczowy ze swoją bazą 8-9 mln klientów i ze swoim bardzo szerokim zasięgiem dotarcia w całej Polsce po to, żeby wzmacniać nasze programy rozwojowe" - powiedział wicepremier.

Pytany, czy planowana przez bank podwyżka opłat od maja powinna być zatrzymana, czy złagodzona, zaznaczył, że prowizje na jednego klienta w banku PKO BP spadają.

"Oglądałem ostatnio informacje na temat tego, ile jest prowizji na jednego klienta i prowizje, na co inwestorzy mogą ubolewać, spadają na jednego klienta w banku PKO BP, czyli w tabeli opłat i prowizji (...) są opłaty, które idą do góry i one zwykle mają bardzo dużo publicity, skupiają bardzo dużo uwagi i są opłaty, które idą w dół (...). Bierzemy wszystkie opłaty i prowizje, dzielimy przez liczbę klientów i (...) kwartał po kwartale przez ostatnie dwa lata te opłaty i prowizje spadają" - podkreślił Morawiecki.

Dopytywany, czy więc nie będzie naciskał na zmianę, jeśli chodzi o majowe podwyżki opłat, odparł: "To nie jest zadanie dla ministerstwa, to jest zadanie dla zarządu banku, oczywiście w korelacji z rynkiem".

W styczniu bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Minister skarbu Dawid Jackiewicz ocenił wówczas, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia wiele do życzenia, a uzasadnienie dla tego typu podwyżek powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, a być może również akcjonariuszom.

W lutym walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP wprowadziło zmiany w statucie banku, zaproponowane przez MSP; odwołano też sześcioro członków rady nadzorczej banku i wybrano siedmiu. W lutym prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło wskazywał, że PKO BP nie dokonał żadnej zmiany marż kredytowych, a od 2010 r. wielkość prowizji i opłat pobieranych przez bank na jednego klienta zmniejsza się. Zaznaczył, że jego bank od kilku lat co roku dokonuje zmian w tabeli opłat i prowizji.

We wtorek PAP jako pierwsza podała, że rząd przyjął, związany z powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju, projekt noweli, wskutek którego PKO BP trafi pod nadzór ministra rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju podkreśliło w środowym komunikacie, że "bliższa współpraca między PKO BP a polskimi instytucjami rozwoju - oparta o zasady rynkowe - może dać pozytywny impuls rozwojowy całej gospodarce".

"Zapewni ona nie tylko bogatszą ofertę finansową, ale także większe zdolności do pozyskiwania kapitału, szansę na dotarcie do praktycznie każdej miejscowości w kraju oraz wykorzystanie lokalnych możliwości rozwojowych. To także większe możliwości wspierania polskiego biznesu i jego ekspansji zagranicznej" - dodano.

Resort zaznaczył, że przyjęty we wtorek projekt noweli ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw to "pierwszy krok w kierunku utworzenia Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)".

"Zgodnie z zapowiedziami wyborczymi i zaprezentowanym w połowie lutego +Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+, Ministerstwo Rozwoju ma być centrum koordynacji polskiej polityki gospodarczej. Dlatego w projekcie nowelizacji zaproponowano, że przejmie nadzór właścicielski nad kluczowymi dla rozwoju gospodarki instytucjami" - dodało ministerstwo.

Minister rozwoju ma nadzorować Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA, niektóre spółki Skarbu Państwa zajmujące się wspieraniem rozwoju gospodarki (Agencję Rozwoju Przemysłu, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe) oraz Urząd Zamówień Publicznych.

Ministrowi Rozwoju został również przekazany nadzór nad Bankiem Gospodarstwa Krajowego. "Przewodniczącego rady nadzorczej i prezesa zarządu banku będzie powoływał i odwoływał premier na wniosek ministra rozwoju. Jasny podział kompetencji wewnątrz BGK, ustalony we współpracy z Ministerstwem Finansów, pozwoli na lepsze wykonywanie przez BGK funkcji państwowego banku rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu sprawnej obsługi finansów publicznych" - podkreślono.

"Przyjęte zmiany to krok w kierunku utworzenia Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), który ma zintegrować istniejące instytucje wspierania rozwoju. Integracja instytucji takich jak Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe w ramach Grupy PFR pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał i osiągnąć synergię wynikającą z ich współpracy" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreśliło ministerstwo, "ma to kluczowe znaczenie dla lepszego wsparcia polskich firm i wzrostu wartości dodanej oraz większej konkurencyjności polskiej gospodarki". "Integracja zasobów w Grupie PFR pozwoli na zwiększenie potencjału inwestycyjnego poprzez większe możliwości pozyskania dodatkowych środków z rynków finansowych - zarówno krajowego, jak i zagranicznych" - zaznaczył resort.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki: PKO BP ważnym elementem strategii państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!