MSP przechodzi do historii. Prezydent podpisał ustawy likwidujące resort

MSP przechodzi do historii. Prezydent podpisał ustawy likwidujące resort
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zakładają dwie ustawy, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.

Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa jest zgodna z zapowiedziami premier Beaty Szydło.

Przewidziano m.in. utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako ciała doradczego zapewniającego Prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego. Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie MR) oraz minister właściwy ds. energii (ME). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydent RP, prezydent w środę podpisał dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Ustawy określają zasady zarządzania mieniem państwowym w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Wskazują m.in., który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego oraz jest uprawniony w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym "ma być podstawowym aktem regulującym zasady zarządzania mieniem stanowiącym własność państwa, przy czym jej przepisy będą miały zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych". W tym zakresie ustawa zastąpi przepisy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

"Główne założenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym obejmują w szczególności: określenie wspólnych dla wszystkich stationes fisci zasad zarządzania mieniem państwowym - podkreślenie, że mienie to służy przede wszystkim realizacji zadań publicznych. Nakłada się jednocześnie obowiązek gospodarowania tym mieniem w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki oraz z zachowaniem należytej staranności; precyzyjne wskazanie, który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego; określenie nowego, elastycznego i transparentnego modelu rozstrzygania o właściwości organów w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek. Co do zasady, uprawnienia te wykonywać będą właściwi członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, który w tym zakresie będzie pełnił rolę swoistego koordynatora polityki właścicielskiej" - napisano w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ponadto ustawa zmienia model zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa (rezygnacja z pojęcia "prywatyzacja"), rezygnacja z prywatyzacji bezpośredniej - w tym zakresie ustawa zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

Nowa ustawa określa także wymagania dla członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych; wyodrębnia jednolitą grupę spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w których wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Jak wskazała kancelaria prezydenta, ustawa Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym "jest jednym z elementów gruntownej przebudowy modelu wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w stosunkach własnościowych".

"Celem ustawy jest wkomponowanie w system prawa polskiego zmian, które wynikają z ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ustawa zawiera również niezbędne zmiany w innych ustawach, stanowiące konsekwencję wprowadzenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym" - czytamy w komunikacie kancelarii. Ustawa uchyla ustawę z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, która zostanie zastąpiona nową ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

"W ustawie umieszczone zostały także przepisy przejściowe, które regulują wpływ, uchwalonej równocześnie z przedmiotową ustawą, ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym na stosunki powstałe pod działaniem ustaw dotychczasowych, oraz przepisy dostosowujące, które w głównej mierze dostosowują do nowej ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym organy lub instytucje, w tym głównie regulują likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa, oraz uprawnienia i obowiązki ich dotychczasowych pracowników, a także dokonują przekształcenia niektórych dotychczasowych instytucji" - napisano.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w późniejszym terminie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP przechodzi do historii. Prezydent podpisał ustawy likwidujące resort

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!