NAFTA może w ogóle przestać istnieć

NAFTA może w ogóle przestać istnieć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanada musi być przygotowana na to, że NAFTA przestanie istnieć - w takim tonie kanadyjskie media podsumowują stan negocjacji w sprawie przyszłości północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu z USA i Meksykiem.

  • Amerykanie nie chcą już umowy o wolnym handlu z Meksykiem.
  • Premier Kanady deklaruje, że jest gotowy na wszystko.
  • Umowa o wolnym handlu, która stała się podstawą NAFTA, została podpisana w 1988 roku. Meksyk dołączył do niej sześć lat później.

Według źródeł telewizji publicznej CBC, podczas spotkania w Białym Domu prezydent Donald Trump miał sugerować zastąpienie NAFTA dwustronną umową USA-Kanada, zaś kanadyjski premier Justin Trudeau miał powiedzieć, że wolałby poprawioną wersję istniejącego porozumienia. Podczas konferencji prasowej, którą w środę transmitowały kanadyjskie telewizje, Trudeau dał do zrozumienia, że zaakceptowałby umowę dwustronną z USA, jeśli ma to uratować zasady wolnego handlu między Kanadą a USA.

W czwartek 12 października w Meksyku Trudeau powiedział, że Kanada nie zrezygnuje z rozmów w sprawie renegocjacji umowy mimo zaproponowanej przez USA klauzuli (tzw. sunset clause), pozwalającej na wygaszanie NAFTA co pięć lat, jeśli zgody na jej przedłużenie nie wyrażą wszystkie trzy państwa-sygnatariusze. Jak zapewnił, będzie nadal dążył do rozwiązania korzystnego dla wszystkich trzech państw-sygnatariuszy.

Po wizycie premiera Kanady w Waszyngtonie i jego rozmowach z Trumpem kanadyjskie media informują o konieczności przygotowania się na plan B, jak dziennik "Globe and Mail" zatytułował komentarz napisany dla gazety przez specjalistów ds. NAFTA z firmy audytorsko-doradczej KPMG.

"Jednym z największych zagrożeń dla biznesu w tych negocjacjach nie jest unowocześniona NAFTA z mniej korzystnymi dla biznesu rozwiązaniami, ale rozwiązanie tego porozumienia bez jednoczesnego zamiennika, lub też nowa umowa, która będzie wygaszana co pięć lat. Biznes musi wiedzieć, że reguły gry pozostaną spójne i przewidywalne" - napisano w komentarzu.

Jerry Dias, szef największego kanadyjskiego związku zawodowego w sektorze prywatnym UNIFOR, mówił w telewizji CBC, że Amerykanie nie starają się dojść do porozumienia i należy "zacząć poważne rozmowy o życiu po NAFTA".

Były premier Kanady i poprzednik Trudeau na tym stanowisku Stephen Harper, konserwatysta znany ze wsparcia dla wolnego handlu, powiedział podczas relacjonowanego przez media panelu, który miał miejsce 11 października w Waszyngtonie, że doradza obecnie firmom, by zaczęły przygotowywać się na możliwość funkcjonowania bez NAFTA.

Agencja Canadian Press podsumowywała w korespondencji z Meksyku, gdzie przebywa Trudeau, że zdaniem obserwatorów NAFTA jest bliska rozwiązania. Podobne podejście, jak zauważono w korespondencji, ma Meksyk. Prezydent tego kraju Enrique Pena Nieto zobowiązał się wprawdzie do obrony umowy, jednak jego doradcy przygotowują się na możliwość zakończenia obowiązywania NAFTA.

W opublikowanym 12 października artykule dla "Globe and Mail" Pena Nieto napisał, że obecny okres jest jednym z najlepszych w stosunkach między Meksykiem a Kanadą. Dodał, że "aktualny kontekst regionalny wymaga rewitalizacji istniejącej między naszymi krajami współpracy". Pena Nieto wskazywał na korzyści płynące z NAFTA dla obu krajów, ale ani słowem nie wspomniał o USA, cytował zaś wiele przykładów współpracy dwustronnej z Kanadą.

Media cytowały też wtorkową wypowiedź meksykańskiego ministra gospodarki i szefa zespołu negocjacyjnego Ildefonso Guajardo, że Meksyk dotarł do punktu, w którym może poradzić sobie bez NAFTA, ponieważ cła spadły na całym świecie.

Canadian Press relacjonowała odpowiedź Trudeau na zadawane mu w Meksyku pytania o możliwość dwustronnej umowy z Meksykiem, gdyby trójstronna NAFTA przestałaby istnieć. Premier Kanady zapewnił o swoim optymizmie, ale dodał, że "jesteśmy gotowi na wszystko".

W kontekście narastającego przekonania o dużym prawdopodobieństwie zakończenia NAFTA kanadyjskie media potraktowały jako ciekawostkę doniesienia z Wielkiej Brytanii o rozważanym przez tamtejszy rząd dołączeniu do NAFTA, gdyby nie udało się zapewnić satysfakcjonujących form współpracy z UE po Brexicie w 2019 roku.

We wtorek 11 października pisał o tym "Daily Telegraph", zaś Reuters w swojej depeszy cytował rzecznika brytyjskiego ministerstwa handlu zagranicznego, który powiedział, że Wielka Brytania jest przekonana, iż osiągnie zadowalające porozumienie z UE, ale dodał: "Naszą odpowiedzialnością jako rządu jest przygotowanie się na każdą ewentualność". Obecnie rynek UE jest odbiorcą 50 proc. brytyjskiego eksportu, USA - 14 proc.

Reuters zwracał przy tym uwagę, że chcąc powiększyć współpracę gospodarczą z krajami Ameryki Północnej, Wielka Brytania musiałaby dostosować swoją gospodarkę do przepisów obowiązujących na kontynencie północnoamerykańskim.

Kanadyjskie media przypominają, że umowa o wolnym handlu, która stała się podstawą NAFTA, została podpisana w 1988 roku i była umową jedynie między Kanadą a USA. Meksyk dołączył do umowy sześć lat później. W Waszyngtonie trwa obecnie czwarta runda renegocjacji NAFTA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NAFTA może w ogóle przestać istnieć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!