XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NAFTA w impasie. USA, Meksyk i Kanada oskarżają się nawzajem

Podczas czwartej rundy renegocjacji układu NAFTA o wolnym handlu pomiędzy Kanadą, Meksykiem i USA, która zakończyła się 17 października pod Waszyngtonem, negocjatorzy z tych krajów nie osiągnęli postępu w kluczowych kwestiach spornych.

  • Stany Zjednoczone domagają się, aby Kanada i Meksyk otworzyły swoje rynki na produkty amerykańskiego przemysłu mleczarskiego.
  • Amerykanie chcą też zmienić zasady określające "pochodzenie" samochodów.
  • Mimo dużych różnic stanowisk delegacje trzech państw zgodziły się na przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej szefowie trzech zespołów negocjacyjnych wzajemnie oskarżali się o doprowadzenie do impasu w renegocjacjach historycznego Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (North American Free Trade Agreement - NAFTA) zawartego 23 lata temu.

"Szczerze mówiąc jestem zdziwiony i rozczarowany niechęcią do zmiany (stanowiska) zaprezentowaną przez naszych partnerów w negocjacjach" - powiedział stały przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer, stojąc obok minister spraw zagranicznych Kanady Chrystii Freeland i szefa resortu gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo.

"Niezależnie od tego, jak ciężko próbowaliśmy, nie dostrzegliśmy żadnej gotowości naszych partnerów do zmian, które doprowadziłyby do zmiany bilansu i redukcji dużych deficytów handlowych" - dodał szef amerykańskiej delegacji.

Jak wynika z wypowiedzi uczestników negocjacji, anonimowo cytowanych w amerykańskich mediach 18 października, powodem impasu w rozmowach jest domaganie się przez Amerykanów, aby Kanada i Meksyk otworzyły swoje rynki na produkty amerykańskiego przemysłu mleczarskiego.

Drugą kwestią sporną jest warunek stawiany przez amerykańską delegację, aby zmienić obecne zasady określające "pochodzenie" samochodów na podstawie procentowego udziału elementów wyprodukowanych w krajach układu NAFTA, aby wyprodukowany samochód mógł być sprzedany na preferencyjnych warunkach. Obecne zasady przewidują, że samochód musi być przynajmniej w 62,5 proc. złożony z części wyprodukowanych w krajach NAFTA, aby na podstawie układu był zwolniony z podatków i ceł.

Innym problemem jest przedstawiona przez delegację amerykańską "klauzula zachodzącego słońca" - propozycja przewidująca, że wszystkie wynegocjowane ustalenia stracą ważność, jeśli po pięciu latach obowiązywania układu wszystkie trzy państwa-sygnatariusze układu nie zgodzą się na ich przedłużenie.

Stanowisko strony amerykańskiej, które minister spraw zagranicznych Kanady scharakteryzowała jako "zwycięzca bierze wszystko", rodzi podejrzenia ekspertów - cytowanych anonimowo w portalu "Politico" - że Amerykanie celowo stawiają warunki, na które ani Meksyk, ani Kanada nie mogą się zgodzić, aby doprowadzić do zerwania NAFTA.

Prezydent Donald Trump, który wielokrotnie nazwał ten układ "najgorszym interesem w historii", w ubiegłym tygodniu przed rozmowami z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau w Białym Domu nie wykluczył, że "układ NAFTA może być zastąpiony dwustronnymi porozumieniami handlowymi".

Mimo dużych różnic stanowisk delegacje trzech państw zgodziły się na przeprowadzenie kolejnej, piątej rundy negocjacji 17 listopada w mieście Meksyk, a kolejnych - w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przedstawiciele Kanady, Meksyku i USA początkowo planowali zakończenie renegocjacji NAFTA jeszcze przed Nowym Rokiem.

Układ NAFTA został wynegocjowany w czasach republikańskiego prezydenta George'a H.W. Busha (1989-1993) i podpisany przez jego demokratycznego następcę Billa Clintona (1993-2001). Wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NAFTA w impasie. USA, Meksyk i Kanada oskarżają się nawzajem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!