Najnowsze dane GUS przerosły oczekiwania rynku

Najnowsze dane GUS przerosły oczekiwania rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skala wzrostu produkcji przemysłowej przerosła oczekiwania rynku - wskazują analitycy. Dodali, że niekorzystne lipcowe wyniki dot. zarówno produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej, były zdarzeniem jednorazowym.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej, która - jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego - wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w ujęciu rocznym, to najlepszy wynik w tym roku, a po oczyszczeniu o efekty sezonowe o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, to drugi najlepszy wynik w tym roku - zauważają analitycy Raiffeisen Bank Polska.

W komentarzu do danych podkreślili, że wzrosty w samym tylko przetwórstwie przemysłowym były jeszcze silniejsze i sięgnęły 9,4 proc. r/r. "Produkcja była w sierpniu wyższa niż rok wcześniej w zdecydowanej większości branż i ponownie wśród liderów wzrostu znalazły się takie branże jak produkcja samochodów, pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń czy mebli. Biorąc pod uwagę, że są to branże o dużym udziale eksportu w swojej sprzedaży, dobre wyniki produkcji przemysłowej sugerują, że także słabe wyniki eksportu w lipcu najprawdopodobniej w sierpniu uległy już wyraźnej poprawie" - napisali.

"Skala wzrostu produkcji przemysłowej przekroczyła nasze i rynkowe oczekiwania (odpowiednio 5,9 proc. r/r i 5,75 proc. r/r)" - podkreślili.

Analitycy Raiffeisena zauważyli też, że również wyniki sprzedaży detalicznej, która w ujęciu nominalnym wzrosła w sierpniu o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, były wyższe od tych które przewidywali eksperci - 4,45 proc. Sam bank prognozował, że będzie to, 4,1 proc. r/r.

"Po uwzględnieniu deflacji cen koszyka sprzedaży detalicznej (2 proc. r/r), w ujęciu realnym wzrost sprzedaży sięgnął 7,8 proc. r/r, co stanowi najwyższy wzrost od kwietnia 2014r. Dane wskazują na dwucyfrowe tempo wzrostu sprzedaży samochodów, farmaceutyków i kosmetyków, odzieży i obuwia oraz mebli i sprzętu RTV i AGD. To, że wyraźny wzrost sprzedaży dotyczy wielu kategorii dóbr świadczy o generalnym ożywieniu popytu konsumpcyjnego, który w III kwartale wiązać można w dużym stopniu z programem 500+" - napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych.

Jak podkreślili, poniedziałkowe dane łagodzą obawy, które zrodziły rozczarowujące wyniki za lipiec, że obserwowane w pierwszym połowie roku spowolnienie koniunktury utrzyma się także w kolejnym kwartale.

Podobnego zdania jest Adam Antoniak z Banku Pekao, który zauważył, że produkcja przemysłowa, która spadła w lipcu o 3,4 proc. r/r, w sierpniu wzrosła o "solidne" 7,5 proc r/r.

"Tempo wzrostu produkcji sprzedanej w przetwórstwie osiągnęło wzrosty blisko dwucyfrowe. Tegoroczne dane o aktywności produkcyjnej w przemyśle w lipcu i sierpniu odbiegają od wzorca z ubiegłych lat. Nie można wykluczyć, że część produkcji została przesunięta z lipca na sierpień" - napisał w komentarzu.

Antoniak dodał, że wydatkom konsumpcyjnym na zakupy towarów sprzyjają rosnące dochody z pracy, "wspierane dodatkowo zwiększonymi transferami socjalnymi, które po spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz odbudowie oszczędności powinny stopniowo napędzać konsumpcję".

Największe wzrosty sprzedaży notowano w przypadku "tekstyliów, odzieży i obuwia" (18,8 proc. r/r), "pojazdów samochodowych, motocykli oraz części" (17,6 proc. r/r), oraz "farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego" (15,9 r/r).

Jak dodał w komentarzu, "łyżką dziegciu w beczce miodu" były jednak dane o produkcji budowlano-montażowej, która spadła aż o 20,5 proc. r/r a to - jak podkreślił - "najgłębszy spadek od maja 2013 r.

Jego zdaniem, tak głębokie spadki wskazują, że w trzecim kwartale br.należy się spodziewać "spadku inwestycji w środki trwałe, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dwóch kwartałach."

Jak dodał, poniedziałkowe dane wskazują na utrzymujący się wzrost aktywności ekonomicznej, któremu towarzyszy stopniowe wygasanie tendencji deflacyjnych w przemyśle. "W takich okolicznościach RPP powinna utwierdzić się w przekonaniu, że stopy procentowe powinny w najbliższych miesiącach pozostać bez zmian" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!