Narodowy Bank Polski w unijnym projekcie twinningowym na Białorusi

Narodowy Bank Polski w unijnym projekcie twinningowym na Białorusi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezentacja pierwszego unijnego projektu twinningowego w dziedzinie bankowości, realizowanego na Białorusi przez Narodowy Bank Polski, Bank Federalny Niemiec i Bank Litwy, odbyła się we wtorek w Mińsku.

  • Twinning (współpraca bliźniacza) został wprowadzony przez UE w 1998 r. jako metoda wsparcia technicznego dla krajów starających się o wstąpienie do Wspólnoty. Jest stosowany od 2004 r. także wobec państw unijnego sąsiedztwa, by doskonalić ich funkcjonowanie w różnych dziedzinach.
  • Umowę realizacji bankowego projektu twinningowego podpisano w grudniu w Mińsku. Bierze w niej udział konsorcjum banków centralnych Polski, Niemiec i Litwy oraz Narodowy Bank Republiki Białorusi.
  • Unia przeznaczyła na ten projekt ponad milion euro, a jego realizacja będzie się odbywać w sześciu obszarach: systemy płatnicze, stabilność finansowa, nadzór bankowy, zarządzanie ryzykiem finansowym, ochrona konsumentów usług finansowych, polityka informacyjna.

- Chcemy skorzystać z doświadczenia i rozwiązań naszych partnerów - mówił w Mińsku wiceszef Narodowego Banku Republiki Białoruś (NBRB) Siarhiej Kaleczyc. - Jesteśmy dumni, że jako pierwsza białoruska instytucja bierzemy udział w projekcie twinningowym - dodał.

Umowę realizacji bankowego projektu twinningowego podpisano w grudniu w Mińsku. Bierze w niej udział konsorcjum banków centralnych Polski, Niemiec i Litwy oraz NBRB.

Unia przeznaczyła na ten projekt ponad milion euro, a jego realizacja będzie się odbywać w sześciu obszarach: systemy płatnicze, stabilność finansowa, nadzór bankowy, zarządzanie ryzykiem finansowym, ochrona konsumentów usług finansowych, polityka informacyjna.

- Dla NBP zaangażowanie się w ten projekt na Białorusi było naturalne, bo od lat współpracujemy z NBRB w szeregu obszarów, m.in. w zakresie systemu płatniczego i systemów zarządzania ryzykiem finansowym, które są elementem obecnego projektu - powiedziała Agata Łagowska, dyrektor departamentu zagranicznego NBP.

- Polska ma bardzo rozbudowane instrumentarium w zakresie stabilności finansowej, świetnie działający system płatniczy i systemy zarządzania ryzykiem finansowym - dodała Łagowska.

Podkreśliła, że Bank Federalny Niemiec jest bardzo doświadczony w projektach twinningowych, zaś Bank Litwy specjalizuje się w zakresie polityki makroostrożnościowej i nadzoru finansowego.

Jednym z elementów projektu jest obecność na Białorusi stałego rezydenta, który koordynuje i realizuje projekt w imieniu konsorcjum trzech unijnych banków. Będzie nim przedstawiciel NBP, który spędzi w Mińsku w sumie 18 miesięcy. - To również świadczy o dużej roli NBP - podkreśliła Łagowska.

We wtorkowej prezentacji brali udział dyrektor Centrum Współpracy Technicznej Niemieckiego Banku Federalnego Martin Dinkelborg oraz Paweł Samecki, członek zarządu NBP, który wygłosił wykład na temat polskiej transformacji, szczególnie zwracając uwagę na zmiany w polskim sektorze bankowym.

Samecki podkreślił, że "udane doświadczenie zmian gospodarczych w Polsce może być przydatne dla Białorusi".

- Widzimy duże zainteresowanie strony białoruskiej. Mamy bardzo dobre kontakty z NBRB, zwłaszcza w ostatnich kilku latach przeprowadziliśmy szereg projektów - warsztatów, seminariów, wizyt eksperckich - mówił członek zarządu NBP.

- W ramach twinningu będziemy starać się przekazywać najlepsze praktyki - dodał.

W prezentacji projektu twinningowego brali udział m.in. charge d'affaires ambasady RP Michał Chabros oraz dyplomaci z przedstawicielstwa UE w białoruskiej stolicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!