XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nastroje na giełdach w Nowym Jorku studzą obawy o skutki wojny handlowej

Nastroje na giełdach w Nowym Jorku studzą obawy o skutki wojny handlowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki technologiczne, na czele z grupą FAANG, ponownie wyniosły indeks Nasdaq Comp. na historyczne maksima. Inne indeksy nie były już jednak tak mocne, a nastroje na giełdach w Nowym Jorku studziły obawy o skutki wojny handlowej między USA a resztą świata.

  • Z gospodarki USA napłynęły kolejne mocne dane makro, które rozbudzają spekulacje o ścieżce podwyżek stóp procentowych w USA w kolejnych miesiącach.
  • Wskaźnik aktywności w usługach w USA wg ISM w maju wzrósł do 58,6 pkt., wobec 56,8 pkt. w kwietniu. Oczekiwano 57,6 pkt. Indeks zbliżył się tym samym do 13-letniego szczytu (59,9 pkt.) ze stycznia.
  • Podobnie jak w przemyśle, usługodawcy mierzą się z coraz wyższymi cenami wejściowymi (input prices) - ich poziom w maju osiągnął 6-letnie maksimum. Opóźnienia w realizacji zamówień w usługach są największe od 1997 r.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,06 proc. i wyniósł 24 799,98 pkt. S&P 500 zyskał 0,07 proc. i wyniósł 2748,8 pkt. Natomiast Nasdaq Comp. zwyżkował 0,41 proc., do 7637,86 pkt.

Sektor technologiczny w USA nie zwalnia tempa - Nasdaq Comp., po pierwszym od 12 marca rekordzie na zamknięciu w poniedziałek, ustanawił kolejne szczyty. S&P 500 wzrósł tymczasem na 10-tygodniowe maksima.

Wzrostom przewodzi grupa technologicznych gigantów - indeks NYSE FANG+: Twitter, Netflix, Apple (wzrost o 0,8 proc.), Amazon (wzrost o 1,9 proc.), NVIDIA, Alibaba, Facebook, Alphabet, Baidu, Tesla) rośnie o ponad 1 proc. na nowe rekordowe poziomy.

Kapitalizacja Nasdaq Comp. w relacji do kapitalizacji S&P 500 wzrosła we wtorek do poziomu notowanego w trakcie bańki dot-com w 2000 r., czyli do 49 proc.

FAANG odpowiada za 27 proc. kapitalizacji Nasdaq Comp. vs 13 proc. w S&P 500.

Ponad 5 proc. zyskiwały akcje Twittera. Od 7 czerwca spółka dołączy do indeksu S&P 500, z którego wypadnie Monsanto, po finalizacji fuzji z Bayerem. Z kolei do S&P 100 miejsce chemicznego giganta zajmie Netflix.

Ok. 2 proc. zniżkowały akcje Starbucksa. Z końcem miesiąca ze spółki odejdzie prezes Howard Schultz. Spekuluje się, że uważany za wpływowego krytyka Donalda Trumpa Schultz może wystartować z ramienia Demokratów w wyścigu prezydenckim w 2020 r.

Ponad 6-proc. drożały walory Mylan po zgodzie nadzoru farmaceutycznego na dopuszczenie do obrotu nowego leku wspomagającego pacjentów po chemioterapii.

Wtorek przyniósł kolejną odsłonę wojny handlowej między USA a resztą świata. Meksyk ogłosił wprowadzenie ceł odwetowych w wysokości 15-25 proc. na amerykańskie wyroby ze stali oraz niektóre produkty rolne. To reakcja na nałożone przez USA cła na stal i aluminium z Meksyku, Kanady i UE.

Resort gospodarki opublikował listę nowych ceł, w tym 25-procentowe taryfy na stal, 20-procentowe na importowane z USA wieprzowe udźce i łopatki oraz jabłka i ziemniaki, a także cła w wysokości 20-25 procent na niektóre rodzaje sera i bourbon. Podkreślono, że lista ta może zostać zmodyfikowana.

Z gospodarki USA napłynęły kolejne mocne dane makro, które rozbudzają spekulacje o ścieżce podwyżek stóp procentowych w USA w kolejnych miesiącach.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wg ISM w maju wzrósł do 58,6 pkt., wobec 56,8 pkt. w kwietniu. Oczekiwano 57,6 pkt. Indeks zbliżył się tym samym do 13-letniego szczytu (59,9 pkt.) ze stycznia.

Podobnie jak w przemyśle, usługodawcy mierzą się z coraz wyższymi cenami wejściowymi (input prices) - ich poziom w maju osiągnął 6-letnie maksimum. Opóźnienia w realizacji zamówień w usługach są największe od 1997 r.

Tymczasem na rynku pracy, liczba nieobsadzonych wakatów w USA (ankieta JOLTS) w kwietniu wzrosła do 6,698 mln z 6,633 mln odnotowanych w marcu, po korekcie z 6,55 mln. To nowe historyczne maksimum wskaźnika. Oczekiwano 6,35 mln.

Rewizja danych za marzec wskazuje, że pierwszy raz w historii badań (od 2000 r.) liczba wolnych wakatów przekroczyła wówczas liczbę osób pozostających bez pracy - o 48 tys. W kwietniu było to już +352 tys. osób. Odczyt JOLTS za maj przyniesie prawdopodobnie dalszy rozdźwięk obu wskaźników, gdyż w maju bezrobotnych Amerykanów było 6,07 mln.

Dane potwierdzają doskonałą sytuację na rynku pracy USA, po tym jak w ub. tygodniu podano, iż stopa bezrobocia spadła do 3,8 proc., co odnotowano ostatnio w 2000 r., a wcześniej w 1969 r.

Ceny ropy naftowej są wciąż pod presją, po tym jak w czasie 3 poprzednich sesji surowiec stracił 5,1 proc.

Baryłka WTI w dostawach na lipiec w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,8 USD (bez zmian). Brent w dostawach na sierpień w Londynie traci 1,5 proc. do 74,1 USD.

Sentyment na rynku kształtują spekulacje o nadchodzącym wzroście podaży ropy. Stany Zjednoczone naciskają na Arabię Saudyjską oraz na kilku innych członków OPEC o zwiększenie przez kartel wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie - wynika z nieoficjalnych doniesień Bloomberga. Źródła agencji Reutera twierdzą z kolei, iż konkretna kwota jeszcze nie padła.

Ceny paliwa na stacjach benzynowych w USA wzrosły w ostatnim czasie na ponad 3-letnie szczyty, a Donald Trump publicznie (na Twitterze) skrytykował politykę cięć wydobycia przez OPEC+.

Propozycje USA były omawiane w trakcie weekendowego spotkania kilku bliskowschodnich producentów surowca - wynika z informacji BBG.

Wcześniej, Rosja i Arabia Saudyjska sygnalizowały gotowość do zwiększenia produkcji ropy, wobec powrotu rynku do równowagi i niższej podaży z Wenezueli(zapaść gospodarcza, sankcje) i zbliżającego się odwieszenia sankcji na Iran (listopad).

Wiążące decyzje zapadną prawdopodobnie na czerwcowym (22-23.06) szczycie OPEC+.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje na giełdach w Nowym Jorku studzą obawy o skutki wojny handlowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!