Nawet miliard euro może zostać w portfelach konsumentów

Nawet miliard euro może zostać w portfelach konsumentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mieszkańcy krajów UE spoza eurolandu płacą dziś bardzo wysokie opłaty za przelew środków w euro do innych państw Unii. KE chce to zmienić - wprowadzić przepisy, które znacznie je zmniejszą. Dzięki temu mieszkańcy UE mają zaoszczędzić rocznie nawet 1 mld euro.

  • Z danych KE wynika, że przelewy nad Wisłą w euro za granicę są najtańsze - kosztują od 1,20 do 1,90 euro. 
  • Wysłanie przelewu w euro z Bułgarii (gdzie walutą jest lew) do Finlandii (strefa euro) kosztuje obecnie w zależności od banku 15-24 euro, nawet jeśli wysyłamy 10 euro.
  • Propozycja KE przewiduje, że opłaty pobierane za płatności transgraniczne w euro będą takie same jak te, które byłyby naliczane za równoważne płatności krajowe w lokalnej walucie. W efekcie te opłaty w krajach spoza eurolandu mają spaść nawet do kilku eurocentów.

Konsumenci i firmy w strefie euro płacą dziś bardzo niskie opłaty lub nie płacą w ogóle za przelewy w euro między jednym krajem wspólnej waluty a drugim. Inaczej ma się to w przypadku przesyłania pieniędzy z kraju UE, który nie ma euro, do kraju, w którym obowiązuje wspólna waluta.

Przykładowo wysłanie przelewu w euro z Bułgarii (gdzie walutą jest lew) do Finlandii (strefa euro) kosztuje obecnie w zależności od banku 15-24 euro, nawet jeśli wysyłamy 10 euro. W Czechach to koszt 7,5-9,5 euro. Spośród krajów spoza eurolandu w tym rankingu najlepiej wypada Polska. Z danych KE wynika, że przelewy nad Wisłą w euro za granicę są najtańsze - kosztują od 1,20 do 1,90 euro.

Propozycja KE przewiduje, że opłaty pobierane za płatności transgraniczne w euro będą takie same jak te, które byłyby naliczane za równoważne płatności krajowe w lokalnej walucie. W efekcie te opłaty w krajach spoza eurolandu mają spaść nawet do kilku eurocentów. Przykładowo przelew transgraniczny w euro z Bułgarii będzie musiał być obłożony tak samą opłatą jak wewnętrzny przelew bankowy bułgarskiego lewa.

Komisja szacuje, że dzięki nowym przepisom mieszkańcy UE zaoszczędzą rocznie 1 mld euro. Zmiany mają dotyczyć w UE 150 mln konsumentów, 6 mln firm oraz 1,8 mld transakcji rocznie.

- Dzisiejsza propozycja zapewni obywatelom i przedsiębiorstwom spoza strefy euro, którzy dokonują płatności transgranicznych w euro, takie same warunki, jak w przypadku mieszkańców i firm eurolandu. Europejczycy będą mogli przekazywać pieniądze za granicę, w euro, po tych samych kosztach co w przypadku transakcji krajowych - powiedział w środę wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Jak dodał, propozycja KE będzie również wymagała pełnej przejrzystości w przeliczaniu walut krajowych na euro, kiedy konsumenci będą płacić kartą w eurolandzie. Europejczycy skarżą się obecnie na koszty przeliczania walut przez banki.

Chodzi o wprowadzenie tej przejrzystości w zakresie płatności w innej walucie w UE. Obecnie konsumenci zazwyczaj nie są informowani o kosztach transakcji związanych z przeliczeniem walut. Dlatego KE chce, aby otrzymywali te informacje jeszcze przed dokonaniem takiej płatności (w momencie płatności np. za pomocą swojej karty za granicą w sklepie czy przez internet, czy w chwili wypłaty gotówki w bankomacie). W ten sposób będą mogli porównać koszty różnych opcji przeliczenia i wybrać najkorzystniejszą. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego ma opracować w tym zakresie przepisy techniczne.

Propozycja zostanie przekazana państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu, które zajmą się dalszymi pracami nad projektem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nawet miliard euro może zostać w portfelach konsumentów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!